Opublikowano: 25-04-2017     Autor: Cluify     Kategorie:

Nowe wyzwanie dla detalistów – konsument 3.0. Jak budować lojalność smart klienta?

Budowanie lojalności konsumenta 3.0 to jedno z większych wyzwań detalistów. Świadomy smart shopper nie okazuje przywiązania, a kupuje tam, gdzie najlepiej zostają zaspokojone jego potrzeby. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą nawiązać relację z nowoczesnym konsumentem i związać go z marką na dłużej.

 

Offline przeplata się z online, czyli jaki jest konsument 3.0

 

Konsument 3.0 jest świadomym, doskonale poinformowanym klientem. Zna dobrze dostępne na rynku oferty, porównuje je i kalkuluje. Konkurencyjna cena to nie jedyny element gwarantujący zakup. Smart shopperzy doceniają detalistów dostosowujących proces i punkt sprzedaży do ich oczekiwań. Klient, który odwiedza sklep stacjonarny zamiast internetowego oczekuje, że ten zapewni mu wartość dodaną, jak np. informacje od kompetentnego sprzedawcy, których nie znalazł online lub ciekawe doświadczenia zakupowe.

 

Konsumenci chcą móc robić zakupy w sposób, który najbardziej im w danych okolicznościach odpowiada. Doceniają korzyści płynące ze sprzedaży stacjonarnej, ale chcą też mieć możliwość dokonania zakupu bez wychodzenia z domu. Rolą detalistów jest im taką możliwość udostępnić.

 

Popularnym zjawiskiem wśród zachowań konsumenckich jest szukanie informacji na temat oferowanego produktu w internecie, a dokonywanie transakcji w sklepie stacjonarnym lub oglądanie produktu w placówce stacjonarnej, a finalizowanie zakupu w  sklepie internetowym. Detalista powinien tak zarządzać swoim systemem sprzedaży, aby konsument mógł zdobyć informacje i sfinalizować transakcję w dowolnym kanale, zarówno tym tradycyjnym – stacjonarnym, jak i online. Jest to tzw. wielokanałowość sprzedaży, czyli omnichannel. Coraz większego znaczenia nabierają w tym kontekście aplikacje mobilne sklepów, strony internetowe i rozszerzenie kanałów sprzedaży o online. Ważne jest jednak, aby w każdym z tych  miejsc klient spotkał się ze spójnym przekazem sprzedawcy.

 

Tradycyjne metody sprzedaży często odbiegają od postaw zakupowych dzisiejszych smart shopperów. Zarządzający placówkami offline niewykorzystujący nowych technologii lub robiący to niewłaściwie nie mają możliwości sprostać wymaganiom konsumenta, dla którego smartfon i stałe połączenie z internetem to codzienność.

 

ZAMÓW DEMO

 

Jak zdobyć lojalność konsumenta 3.0?

 

Zdobycie lojalności konsumenta 3.0 wymaga przemyślanego i spójnego działania, które pomoże zbudować trwałą relację z klientem i zachęcić do częstszych odwiedzin. To, na co szczególnie warto zwrócić uwagę to technologia Wi-Fi i beacony, które pozwolą połączyć zalety sprzedaży stacjonarnej i komunikacji online.

 

Wykorzystanie beaconów i Wi-Fi w punkcie sprzedaży

 

Zastosowanie beaconów i/lub nadajników Wi-Fi w działaniach marketingowych sieci detalicznych pozwala na dotarcie z reklamą mobilną do konsumentów najbardziej zainteresowanych ofertą. Platforma Cluify pozwala detalistom kierować mobilne kampanie marketingowe do:

  • osób, które były w ich placówce;
  • osób, które były w jej pobliżu, lecz nie weszły do środka;
  • osób charakteryzujących się określonym zestawem cech, które były w wybranej przez nich lokalizacji na terenie kraju. Może być to np. placówka konkurencyjnego sklepu, wybrany punkt miasta lub osiedle w mieście, gdzie detalista planuje otworzyć nowy lokal.

 

Analytics and remarketing Cluify platform

Panel platformy analityczno-remarketingowej Cluify (widok sklepu)

 

ZAMÓW DEMO

 

Według raportu “Mobile Audience Insights” 61% klientów chciałoby otrzymywać informacje o ofercie, a 42% chce powiadomień o aktualnych promocjach podczas pobytu w sklepie.

 

Konsumenci chętnie udostępniają dane na temat swoich ścieżek ruchu, jeśli w zamian za to trafia do nich dopasowana do ich zainteresowań oferta. Platforma Cluify, dzięki wykorzystaniu kombinacji technologii Wi-Fi i beaconów umożliwia dotarcie do klientów z kontekstowym komunikatem reklamowym wysyłanym na ich urządzenia mobilne w trakcie ich wizyty w sklepie lub po jej zakończeniu.

 

Więcej na temat sposobów wykorzystanie beaconów i Wi-Fi w handlu detalicznym znajdziecie tutaj

 

Optymalizacja przestrzeni sklepu dla zwiększenia komfortu klientów

 

Wykorzystanie w przestrzeni sklepu beaconów lub Wi-Fi niesie za sobą również korzyść w postaci optymalizacji przestrzeni obiektu. Obserwacja ruchu klientów w punkcie sprzedaży pozwoli poznać wzorce ich zachowań w placówce i dostosować przestrzeń do rzeczywistych potrzeb.

 

Zarządzający obiektami stacjonarnymi powinni tak przygotować przestrzeń sklepu, aby odpowiadała ona na potrzeby klienta. Projektując ekspozycję, należy pamiętać zarówno o jak najkorzystniejszym rozlokowaniu dochodowych grup produktów (merchandising), jak i o wygodzie nabywców. Zadowolenie klienta to jedna z najprostszych dróg do budowania jego lojalności i zarazem odpowiedź na pytanie, jak zwiększać sprzedaż.

 

Personalizacja komunikacji

 

Coraz większego znaczenia nabiera dogłębne poznanie potrzeb i preferencji nabywców, kontekst przesyłania komunikatów, czyli oferowanie właściwych produktów we właściwym miejscu i czasie oraz kreowanie konkurencyjnych doświadczeń klienta.

 

Zobacz, jak wykorzystując Cluify możesz targetować reklamy do użytkowników rzeczywistych powierzchni.

 

Konsumenci 3.0 nie chcą wysyłanych masowo komunikatów. Zamiast tego oczekują od detalistów poszanowania ich czasu i wygody. Przed rozpoczęciem kampanii warto prześledzić zachowania klientów w sklepie, przeanalizować ich zainteresowania i aktualne potrzeby. Dopiero na tej podstawie detaliści powinni zacząć tworzyć treść i dobierać ofertę do przekazu reklamowego. Odpowiadając na oczekiwania klientów dopasowaną do ich aktualnych zainteresowań ofertą, zarządzający placówkami sprzedażowo-usługowymi są w stanie efektywnie budować lojalność konsumencką.

 

Cluify

podziel sie na:

Zainteresował Cię przedstawiony temat? Wypróbuj nasze rozwiązania w praktyce!

Zamów demo