Opublikowano: 09-06-2017     Autor: Cluify     Kategorie:

Omnichannel – strategia, która zwiększa sprzedaż

Omnichannel staje się fundamentem budowania przewagi konkurencyjnej i sukcesu sprzedażowego każdego rodzaju biznesu. Wraz z rosnącą popularnością przenikania się offline z online zarządzający sklepami zaczęli kierować swoje modele biznesowe również w stronę wszechkanałowości. Kompleksowe wdrożenie strategii omnichannel i zapewnienie spójności wielokanałowej dystrybucji pozwala im bowiem w pełniejszy sposób odpowiedzieć na rosnące oczekiwania konsumentów.

 

Omnichannel to strategia, nie model

 

Omnichannel zakłada wielokanałową dystrybucję produktów i usług (sklep stacjonarny, sklep internetowy aplikacje mobilne, obsługa telefoniczna). To strategia, w której kanały sprzedażowe współgrają ze sobą i wzajemnie się dopełniają. Kluczowym elementem jest tutaj integracja i synergia. Sklep, social media, strona www, dział supportu współpracują ze sobą i tworzą wspólny, przejrzysty dla konsumenta system sprzedaży. Klient ma poczucie, że w każdy sposób może skomunikować się ze sklepem i w dowolnym miejscu zrealizować zakup. Dzięki temu wydają więcej i bardziej przywiązują się do danej marki.

 

Klienci, którzy obcują z więcej niż jednym kanałem sprzedaży, wydają od 18% do 36% więcej niż ci, którzy mają styczność tylko z jednym z nich.

Social Trends Report 2012, Baazarvoice

 

model omnichannel

 

Różnice między omnichannel a multichannel

 

Podstawowa różnica między omnichannel a multichannel to stopień powiązania wykorzystywanych kanałów sprzedaży. Kiedy kanały spójnie się przenikają mowa jest o omnichannel, kiedy jednak dany sprzedawca korzysta z wielu kanałów sprzedaży, ale oferta w nich jest zróżnicowana mówimy o multichannel.

 

ZAMÓW DEMO

 

Przykładem zastosowania omnichannel jest strategia sieci Zara. Kupując produkt przez internet lub aplikację mobilną, klient może odebrać go w sklepie stacjonarnym, a gdy po jakimś czasie chce złożyć reklamację, może udać się do sklepu lub wypełnić formularz zwrotu online i kurierem zwrócić towar. W obu przypadkach spotka się z taką samą ofertą marki.

 

Marka Play stosuje natomiast strategię multichannel. Idąc do punktu stacjonarnego otrzymamy inną ofertę niż w sklepie online. Doradca z salonu nie zna ofert ze sklepu internetowego oraz nie może zaproponować dostępnych tam promocji. Klient kontaktujący się online nie dowie się, jaką ofertę ma sklep stacjonarny i odwrotnie.

 

Multichannel to strategia, w której do klienta dociera się jednym z kilku niepowiązanych ze sobą kanałów sprzedaży. Omnichannel łączy je wszystkie w spójną całość, dając klientowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

 

Omnichannel odpowiedzią na zmiany postaw zakupowych klientów – efekt ROPO, ROTOPO, showrooming

 

Strategia omnichannel wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego konsumenta. Detaliści coraz częściej muszą mierzyć się z takimi zjawiskami, jak m. in. efekt ROPO i ROTOPO. Efekt ROTOPO (Research Online, Test Offline, Purchase Online), charakterystyczny dla nowych zachowań konsumenckich, zakłada wyszukiwanie produktów w internecie, sprawdzenie ich w sklepie stacjonarnym i dokonywanie zakupu online. ROPO (Research Online, Purchase Offline) to z kolei szukanie produktu w sieci, a następnie kupowanie go w sklepie stacjonarnym.

 

ZAMÓW DEMO

 

Jeszcze innym zachowaniem jest showrooming, czyli odwiedzanie sklepów jedynie po to, by obejrzeć i ewentualnie przetestować produkt bez zamiaru nabycia go w tym miejscu – zakup jest w tym wypadku realizowany online lub w innym sklepie stacjonarnym.

 

Zastosowanie strategii wszechkanałowości i wykorzystanie wszystkich dostępnych kanałów do nawiązania kontaktu to ukłon w stronę klienta.

 

komunikacja w omnichannel

 

Omnichannel to stawianie na wygodę i swobodę zakupów oraz oferowanie wyższej jakości doświadczeń zakupowych. Poprzez udostępnienie tej samej oferty w wielu kanałów detaliści dają nabywcom możliwość dowolnego wyboru miejsca zakupu w zależności od ich obecnych potrzeb.

 

Technologie mobilne a sprzedaż w strategii omnichannel

 

Technologie mobilne to jeden z czynników determinujących upowszechnienie się strategii omnichannel. To właśnie dzięki nim sprzedawcy mogą wpływać na zacieranie się granic między kanałami i tworzyć spójny model sprzedaży. Technologia Wi-Fi, beacony czy RFiD (technika, która do przesyłania danych wykorzystuje fale radiowe) pozwala detalistom oferować harmonijne doświadczenia poprzez offline, mobile i online.

 

ZAMÓW DEMO

 

Tworzenie reklam online ze względu na aktywność konsumentów offline, komunikacja z nimi poprzez urządzenia mobilne, możliwość nawigowania odwiedzających po placówce, zwiększając tym samym wygodę zakupów to rozwiązania możliwe właśnie dzięki zastosowaniu w handlu technologii mobilnych, tj. Wi-Fi czy beacony. Za ich pomocą detaliści są w stanie zintegrować kanały sprzedaży i dotrzeć do klienta ze spójnym komunikatem marketingowym.

 

Platforma Cluify jest rozwiązaniem, które pomaga sprzedawcom, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym, nawiązać komunikację z konsumentami ze względu na ich aktywność w świecie rzeczywistym. Dzięki temu łatwiejsze staje się zacieranie granic między światem offline i online. Ponadto, detaliści posiadający placówkę stacjonarną mogą również poznać zachowania i rzeczywiste wybory klientów w ich sklepie. To z kolei przyczynia się do większej personalizacji przekazu i tym samym większej skuteczności kampanii marketingowych. Marketerzy mogą także w łatwy sposób określić efektywność przeprowadzonych kampanii, sprawdzając ile osób pojawiło się w sklepie po otrzymaniu reklamy.

 

omnichannel zwiększa sprzedaż

 

podziel sie na:

Zainteresował Cię przedstawiony temat? Wypróbuj nasze rozwiązania w praktyce!

Zamów demo