Opublikowano: 16-08-2017     Autor: Cluify     Kategorie:

Targetowanie reklam – jak właściwie dobrać grupę docelową i dotrzeć do niej z ofertą?

Jednym z warunków powodzenia kampanii reklamowej jest właściwe targetowanie, czyli określenie jej odbiorców. Jak wyznaczyć grupę docelową reklamy, aby osiągnąć najlepsze wyniki i lepiej zarządzać budżetem marketingowym?

 

Skuteczne targetowanie reklam, czyli do kogo skierować reklamę, aby zwiększyć sprzedaż

 

Grupa docelowa to potencjalni klienci, którzy mogą być zainteresowani danym produktem czy usługą. Zbiór konsumentów spełniających określone społeczno-demograficzne kryteria, a najprościej mówiąc osoby, do których chcemy dotrzeć ze swoją ofertą.

 

Aby zapewnić powodzenie swoim kampaniom reklamowym, należy skrupulatnie określić grupę docelową, czyli ustalić sposób targetowania reklamy. Kierowanie komunikatu do szerokiego grona odbiorców zwiększa koszty, utrudnia personalizowanie przekazu oraz obniża efektywność akcji.

 

Błędne określenie adresatów kampanii to jedna z najczęstszych przyczyn niskiej efektywności prowadzonych działań reklamowych.

 

Kto jest moją grupą docelową?

 

Co decyduje o sukcesie kampanii? Dotarcie do właściwego klienta, we właściwym czasie i z właściwą ofertą.

 

Grupę docelową sklepu zoologicznego stanowią w większości posiadacze zwierząt. W przypadku sklepu z artykułami szkolnymi czy biura podróży z wyjazdami kolonijnymi są to rodzice. To jednak szeroka grupa odbiorców, zwłaszcza jeżeli nasza oferta dedykowana jest dzieciom w ściśle określonym wieku.

 

Jak wyselekcjonować odbiorców w sytuacji, gdy nie mamy informacji na temat wieku ich potomstwa, a nasze kolonie są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?

 

Precyzyjny dobór grupy docelowej dzięki Cluify

 

W celu dokładnego określenia grupy docelowej kampanii reklamowej warto sięgnąć po dane o zachowaniach konsumentów w świecie rzeczywistym, oferowane przez platformę Cluify. Targetowanie reklamy internetowej do grupy docelowej wybranej na podstawie odwiedzanych miejsc offline pozwala dotrzeć do osób najbardziej zainteresowanych ofertą, bo wykazujących zbliżone zainteresowania już wcześniej.

 

Dla przykładu, organizator kolonii i obozów sportowych wie, że jego grupą docelową są osoby przebywające na terenie przedszkola lub szkoły podstawowej w godzinach porannych i popołudniowych – najprawdopodobniej są to rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla sieci restauracji jedną z najbardziej efektywnych grup docelowych będą osoby systematycznie odwiedzające placówki konkurencji, mieszkające na pobliskim osiedlu lub dotychczas przechodzące obok ich witryny obojętnie.

 

Targetowanie reklam na podstawie miejsc odwiedzanych offline – jak zacząć

 

Aby sprawdzić, w jaki sposób działa wybieranie grupy docelowej ze względu na odwiedzane przez konsumentów miejsca w świecie rzeczywistym, wystarczy, że założysz bezpłatne konto testowe na cluify.com i wejdziesz w zakładkę GET NEW CUSTOMERS. Dzięki Cluify zyskujesz dostęp do listy osób, które odwiedzają wybrane przez Ciebie miejsca, np.

 

  • klientów stacjonarnych sklepów konkurencji,
  • rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – osób odwiedzających codziennie rano i popołudniu szkoły i przedszkola,
  • klientów konkurencyjnego zakładu fryzjerskiego, którzy ostatni raz odwiedzili go 3 tygodnie temu,
  • uczniów szkół tańca.

precyzyjna grupa docelowa

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

Zawężanie grupy odbiorców

 

Skuteczna reklama to nie ta kierowana do wszystkich, a do najbardziej zainteresowanych ofertą. Zastanów się, dla kogo Twoje produkty lub usługi są najbardziej wartościowe, kto chciałby z nich skorzystać oraz jakie zachowania wykazują potencjalni klienci – jakie miejsca odwiedzają, jak spędzają swój czas wolny. Wszystko po to, aby reklama Twojej marki dotarła do osób poszukujących właśnie takich ofert na rynku i pozwoliła Ci zamienić ich w swoich klientów. Personalizacja komunikacji marketingowej jest odpowiedzią na nadmiar informacji, który codziennie do nas dociera. Stąd największy potencjał posiada oferta skierowana do właściwej, ściśle określonej grupy, dopasowana do jej potrzeb i preferencji.

 

Personalizacja jest istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe dla 59% konsumentów.

Rethinhking Retail, Inforsys

 

Przykładem ścisłego określania grupy docelowej jest zakład fryzjerski, który chce dotrzeć z reklamą do osób, które odwiedziły konkurencyjny salon 3-4 tygodnie wcześniej. Najprawdopodobniej osoby te będą chciały ponownie odwiedzić fryzjera w przeciągu miesiąca, być może zapomniały o rezerwacji terminu albo nie były zadowolone z poprzedniej wizyty. To właśnie do nich warto wysłać reklamę z ofertą.

 

reklamy cluify

 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

Targetowanie reklam z Cluify a wybór grupy docelowej na podstawie zainteresowań – porównanie

 

Określając grupę docelową należy pamiętać, że nie wszyscy będą chcieli zakupić nasz produkt. Reklama powinna być skierowana do osób wykazujących cechy pozwalające twierdzić, że będą nim zainteresowane.

 

Ofertę butów przeznaczonych do tańca warto wysłać do osób odwiedzających szkoły o takim profilu. Targetowanie reklam jedynie na podstawie płci, demografii i zainteresowań, np. do kobiet w wieku 20-40 lata i interesujących się tańcem, może nie wystarczyć. Wśród nich, oprócz kobiet uczęszczających na zajęcia taneczne, znajdą się również te, które jedynie oglądają programy związane z tańcem, a my zapłacimy za dotarcie do całej tej grupy, nie osiągając zamierzonych celów.

 

Określanie grupy docelowej na podstawie miejsc odwiedzanych w świecie rzeczywistym pozwala w wielu przypadkach trafniej, niż na podstawie zachowań online, dotrzeć do najbardziej zainteresowanych naszą ofertą konsumentów.

 

Z targetowania reklam na podstawie odwiedzanych miejsc skorzystała między innymi marka restauracyjna specjalizująca się w kuchni włoskiej. W panelu Cluify określiła ona lokalizacje konkurencyjnych punktów o podobnym profilu gastronomicznym i wysłała spersonalizowaną reklamę do osób, które odwiedziły te miejsca w ciągu ostatnich czterech tygodni. Reklama zaowocowała wysokim wskaźnikiem kliknięć w reklamę i wzrostem ruchu w restauracji.

 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

Jak targetować reklamy na podstawie miejsc odwiedzanych w świecie rzeczywistym

 

Precyzyjne wyznaczenie grupy docelowej reklamy internetowej nie musi być trudne i czasochłonne. Zobacz jak krok po kroku określić odbiorców reklamy wakacyjnych warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym:

 

  1. W panelu Cluify zaznacz na mapie przedszkola i określ przedział czasu, z jakiego chcesz pozyskać dane o odwiedzających. W tym przypadku będą to osoby, które pojawiają się rano i po południu w przedszkolu – rodzice przywożący i odbierający swoje dzieci
  2. Pobierz gotową listę AD ID potencjalnych klientów
  3. Dodaj listę AD ID (jako plik CSV) podczas ustalania grupy odbiorców kampanii w Google Adwords, Facebook Ads lub Twitter Ads
  4. Przygotuj pozostałe elementy reklamy i uruchom kampanię


Prawidłowy sposób targetowania reklam to klucz do osiągnięcia celów biznesowych – pozwala uzyskać niższy koszt CPC (koszt kliknięcia w reklamę), wyższy wskaźnik CTR (procentowy stosunek liczby unikalnych kliknięć do wyświetleń reklamy) i zrealizować więcej konwersji (np. dokonanie transakcji czy zapis na zajęcia). Dzięki Cluify poznasz preferencje potencjalnych klientów, zdobywając wiedzę o miejscach, które odwiedzają najczęściej. Poznanie zainteresowań potencjalnych odbiorców idzie w parze z właściwym targetowaniem reklam, a w efekcie pozwala pozyskać nowych klientów i skutecznie zwiększyć sprzedaż.

 

Zainteresowany?

 

targetowanie reklam Cluify

 

podziel sie na:

Zainteresował Cię przedstawiony temat? Wypróbuj nasze rozwiązania w praktyce!

Zamów demo