Opublikowano: 05-05-2017     Autor: Cluify     Kategorie:

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie odzieżowym?

Detaliści od lat stosują techniki mające na celu pozyskanie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży. W przypadku sklepów odzieżowych najpopularniejszą dotychczas metodą było dbanie o wystawę i zachęcającą do zakupu ekspozycję, czyli merchandising wizualny. Rozwój nowych technologii pozwala jednak zarządzającym markami odzieżowymi zaktualizować i rozszerzyć ich strategię o analizę zachowań klientów placówek fizycznych czy wysyłanie mobilnych reklam do osób, które odwiedziły dany punkt stacjonarny, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby coraz bardziej świadomych konsumentów.  

 

Jakie działania wpływają na wzrost sprzedaży w sklepie?

 

Istnieje cała lista rzeczy, o które należy zadbać, aby skutecznie zwiększać sprzedaż w sklepie odzieżowym. Przedstawiamy rynkowe praktyki, których właściwe wdrożenie może efektywnie wpłynąć na wzrost sprzedaży w sklepie.

 

Merchandising wizualny i obsługa klienta

 

Zanim klient zdecyduje się wkroczyć do sklepu, najpierw jego uwagę przyciąga to, co wyeksponowane jest na wystawie. Witryny w większości sklepów są na tyle duże, aby konsument mógł dostrzec je z dość dużej odległości.

 

Merchandising wizualny (visual merchandising), czyli zespół działań i technik związanych z ekspozycją towaru, odgrywa szczególną rolę w sklepach odzieżowych, gdzie ważne jest, by klient dostrzegł produkt i został zachęcony do jego zakupu.

 

Przykładem sklepu dbającego o szczegóły jest polska marka Ochnik, specjalizująca się w galanterii skórzanej. Grupą docelową firmy jest klient szukający wysublimowanych i wysokiej jakości produktów. Dlatego też marka wszelkie materiały marketingowe utrzymuje w podobnej stylistyce – posiada stonowaną komunikację wizualną oraz elegancką ekspozycję. Już od wejścia do sklepu klient czuje się zaopiekowany, a obsługa oferuje szeroką wiedzę dotyczącą produktów. Wszystkie zabiegi marketingowe marki Ochnik są tak planowane, aby kupujący mógł poczuć prestiż związany z zakupami właśnie w tym miejscu. W działaniach brandu zachowana jest spójność – charakter i aranżacja wnętrza sklepu jest harmonijną kontynuacją komunikacji marki.

 

cluify zwiększanie sprzedaży

 

Na popularności zyskują obecnie punkty sprzedaży stworzone z myślą o wymagających, zdecydowanych i szukających określonego stylu towarów klientach. Są to tzw. concept stores, czyli sklepy tematyczne, tworzone w wyraźnie widocznej koncepcji. Ich przykładem jest sklep Fu-Ku mieszczący się we wrocławskim Sky Tower. Zawiera on ubrania od polskich projektantów, łączy modę i fotografię, wspiera niezależnych artystów i przyciąga osoby poszukujące szeroko zakrojonych doświadczeń zakupowych.

 

Konsument 3.0 oczekuje nie tylko produktu, ale chce doświadczać, być inspirowany i utożsamiać się ze stylem życia i wartościami, jakie prezentuje marka.

 

Więcej o konsumencie 3.0 przeczytasz tutaj.

 

Sprzedaż uzupełniająca


Inną często stosowaną techniką zwiększania koszyka zakupowego klientów jest sprzedaż uzupełniająca lub inaczej sprzedaż komplementarna. Jej głównym założeniem jest polecanie produktów nawiązujących do tych, z którymi konsument podszedł do kasy, np. pasty do butów w sklepie obuwniczym. Sprzedaż uzupełniającą stosuje m.in. polska marka obuwnicza CCC. Sprzedawca zawsze proponuje odpowiednio dobraną do danej pary butów pastę, wkładki albo impregnat. Dzięki takiej formie sprzedaży detaliści są w stanie zwiększyć wartość transakcji i ilość sztuk na paragonie.

 

Połączenie sprzedaży offline i online

 

Dla konsumenta bardzo ważna jest także dostępność towaru. Wielokanałowość sprzedaży, informacja o stanie magazynowym w innych lokalizacjach czy możliwość bezpłatnego dostarczenia produktu ze sklepu online do danej placówki, to ukłon w stronę klienta.

 

Usługa click&collect, czyli kupowanie w sieci i odbiór towaru w sklepie stacjonarnym marki lub specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, staje się powoli standardem w handlu detalicznym. Według badania firmy IMRG, jej popularność będzie rosła w tempie 20% rocznie.

 

Wygoda zakupów stała się dla konsumentów jednym z kluczowych czynników wyboru sprzedawcy.

“UK click and collect review 2015”, IMRG

 

Ważną wskazówką dla detalistów, szczególnie tych prowadzących lub zamierzających wdrożyć sprzedaż wielokanałową (omnichannel), jest również zależność związana z kanałem, w którym realizowany jest zakup a wyborem usługi click&collect. Autorzy badania wskazują, że konsumenci kupujący w kanale mobilnym chętniej korzystają z odbioru osobistego. Tworzy to okazję do nawiązania komunikacji z klientem w stacjonarnym punkcie marki i zachęcenia go do dokonania dodatkowego zakupu. Odzież należy do grupy produktów impulsywnych – jej zakup dokonywany jest często pod wpływem impulsu.

 

Analiza potrzeb i zachowań nabywców

 

Rozpoznawanie potrzeb i zachowań klientów pozwala na optymalizację ekspozycji, tworzenie spersonalizowanych ofert oraz lepsze przygotowanie personelu do obsługi, a w efekcie skuteczne zwiększenie sprzedaży. Jest to krok, który powinien być punktem wyjściowym dla wszystkich pozostałych działań ukierunkowanych na wzrost ruchu w sklepie, zwiększanie lojalności konsumenckiej i w efekcie poprawienie wyników sprzedaży. Nowe technologie wykorzystywane w handlu pozwolą Ci poznać ścieżki ruchu klientów i określić najczęściej i najrzadziej odwiedzane punkty sklepu.

 

Takie działania wdrożyła m.in. marka Levi Strauss & Company. We współpracy z firmą Intel uruchomiono program pilotażowy oparty na rozmieszczeniu sensorów radiowych w największym punkcie sprzedaży marki. W efekcie zarządzający sklepem poznali specyfikę ruchu klientów i lepiej zrozumieli proces podejmowania decyzji zakupowych odwiedzających ich konsumentów. Na podstawie otrzymanych informacji marka zoptymalizowała swoją strategię rozplanowania powierzchni sprzedażowej oraz poprawiła obsługę klienta.

 

Wykorzystanie technologii Wi-Fi i beaconów umożliwia nie tylko odpowiednie rozpoznanie potrzeb klientów, ale również pomaga przeanalizować, czy wdrożone usprawnienia przekładają się na większą liczbę odwiedzin sklepu i dokonanych zakupów.

 

Po przeprowadzanej kampanii promocyjnej, dzięki platformie Cluify, możesz sprawdzić, ilu z klientów, do których wysłałeś reklamę rzeczywiście odwiedziło Twój sklep, a nawet dowiedzieć się, ilu z nich dokonało zakupu. Jak to zrobić? Konstruując przekaz reklamowy możesz zawrzeć w nim dedykowany kupon, który wbijany na kasę razem z zakupem pozwoli Ci poznać skuteczność sprzedażową przeprowadzonej akcji.

 

ZAMÓW DEMO

 

Personalizacja przekazu, dobór odpowiedniej grupy docelowej i wybranie właściwego kanału komunikacji

 

Wybór kanału komunikacji z klientem nie może być oderwany od zachowań grupy docelowej. Jeśli większość konsumentów korzysta ze smartfonów, należy zadbać o uruchomienie mobilnych kampanii promujących ofertę danej marki odzieżowej.

 

wzrost sprzedaży

 

Już ponad 20% użytkowników smartfonów i tabletów robi zakupy właśnie za ich pośrednictwem.

„Mobile Pl 2016. Zakupy, programy lojalnościowe i kupony”, IRCenter

 

Kluczowym czynnikiem powodzenia kampanii sprzedażowych, oprócz doboru odpowiedniego kanału, jest możliwie największa personalizacja komunikacji. Jeśli oferta odpowiada aktualnym potrzebom klienta, znacząco wzrasta szansa, że z niej skorzysta. W tym, z pomocą detalistom przychodzi platforma Cluify, która umożliwia pomiar i analizę zachowań klientów placówek stacjonarnych, a na tej podstawie docieranie do nich z dopasowanym do ich preferencji komunikatem.

 

Więcej na temat działania platformy Cluify znajdziesz tutaj.

 

Podstawowym zabiegiem może być tutaj personalizacja ze względu na regularność odwiedzin i nagradzanie lojalności w postaci kuponów przesyłanych na telefon klienta. W przypadku sklepów odzieżowych często wykorzystywaną taktyką jest również personalizacja ze względu na płeć czy szacowany gust. Targetując reklamy ze względu na odwiedzane lokalizacje możesz tworzyć przybliżone profile poszczególnych grup klientów. To pomoże Ci wyobrazić sobie osobę, do której kierujesz przekaz i wybrać ofertę, która najbardziej trafia w jej gust.  

 

Cluify pozwala na dotarcie z reklamą mobilną nie tylko do osób, które odwiedzają Twój sklep lub znajdują się w jego pobliżu, lecz również do osób znajdujących się w dowolnie wybranej przez Ciebie lokalizacji na mapie Polski.

 

Odpowiednio określona grupa docelowa, przekazy reklamowe z ofertą trafiającą w gusta odbiorcy i właściwie dobrany kanał komunikacji powodują, że konsumenci częściej odwiedzają Twój sklep i kupują więcej.

 

Cluify pozyskiwanie klientów

 

Jak zwiększyć zyski w sklepie poprzez budowanie pozytywnych doświadczeń klienta

 

Odpowiednia atmosfera, dopasowana do profilu konsumenta ekspozycja, spersonalizowana komunikacja, wyposażenie sprzedawców w rzetelną wiedzę o produktach oraz dostępność towarów tworzą doświadczenia zakupowe, od których zależy czy kupujący zrealizuje transakcję i wróci ponownie do sklepu, czy raczej będzie wiązał z nim negatywne wspomnienia. Rolą detalistów jest zadbanie o to, aby wszystkie powyższe elementy służyły pozytywnej relacji z klientem i pozwalały skutecznie zwiększać sprzedaż i zyski sklepu.  
Zwiększenie ruchu w sklepie odzieżowym wiąże się z zainteresowaniem klienta i zdobyciem jego zaufania. Należy bardzo dobrze poznać jego preferencje, a następnie w odpowiedni sposób zakomunikować, że to właśnie Twój sklep jest w stanie spełnić jego oczekiwania.

 

jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym

podziel sie na:

Zainteresował Cię przedstawiony temat? Wypróbuj nasze rozwiązania w praktyce!

Zamów demo