/ Reklama i marketing

3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę

Na początku było słowo. I szyldy reklamowe. Dziś żeby zainteresować odbiorców potrzeba czegoś więcej - każdego dnia udowadniają to kolejne marki, które korzystając z nowych technologii dostarczają nam zupełnie nowych przeżyć reklamowych. Dosłownie.


Dlaczego dosłownie? Bo reklama to od kilku lat coś więcej, niż 30-sekundowe nagranie opowiadające o zaletach produktu. To dobrze przemyślane działanie, które oprócz oferty sprzedaje Ci emocje i styl życia. I robi to przy wykorzystaniu wszystkich znanych ludzkości technik – wliczając te rodem z filmów science-fiction. Nie wierzysz? Czytaj dalej.

Big Data

Zaczniemy od Big Data.

Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z masową produkcją danych. I mamy tu na myśli naprawdę wielkie liczby – według szacunków IBM, 90% informacji dostępnych obecnie w internecie to dane opublikowane po 2016 roku. Mimo, że wykorzystujemy zaledwie 20% z nich (my też zastanawiamy się, czy to wyłącznie zdjęcia kotów), to większość z nich może z powodzeniem usprawnić optymalizację reklam – udostępniając wiedzę na temat Twoich klientów, kampanii (również tych przeprowadzonych przez konkurencję!) i branży. Jak zdobyć te kluczowe dla Twojego biznesu informacje?

Dane w internecie po 2016 roku

Wystarczy tylko użyć odpowiedniego narzędzia. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, mamy dla Ciebie krótką ściągę kilku najpopularniejszych, które możesz zaprzęgnąć do pracy jeszcze dzisiaj:

  • jeśli szukasz informacji na temat Twoich klientów – SALESmanago (m.in. źródła ruchu na stronie), Google Analytics (głównie dane demograficzne) i na koniec nasze dziecko – Cluify (informacje pozwalające sprawdzić, w jakich miejscach przebywają klienci),
  • jeżeli zależy Ci na pozyskaniu wzmianek na temat Twojej firmy – Brand24 (głównie kontekst publikacji), Opinion Crawl (monitoring sentymentu dyskusji), Monitori (m.in. ilość i źródła opinii),
  • jeśli poszukujesz statystyk dotyczących Twojej strony internetowej – SEMRush (m.in. audyt witryny pod kątem pozycjonowania), stat4you (statystyki wyświetleń), Alexa (ranking popularności stron w wybranych kategoriach).

A teraz uruchom wyobraźnię. Załóżmy, że prowadzisz internetowy sklep z zabawkami – Twoim potencjalnym klientem są rodzice. Analizując w Cluify dane dotyczące ich zachowań (również poza Internetem, np. w miejscach, które odwiedzają) dowiesz się, gdzie spędzają wolny czas, a to pomoże Ci przygotować spersonalizowane reklamy. Wiesz jak pisać, ponieważ Google Analytics podpowiedział Ci, kim są osoby przeglądające Twoją stronę i czego poszukują. Mało tego – Brand24 i Opinion Crawl podsunęły Ci świetny pomysł na to, które produkty objąć promocją. I tak dalej, i tak dalej… Bo wiesz – dostosowane do potrzeb klientów i nienachalne działania promocyjne zawsze przynoszą lepszy efekt.

Ale najlepsze dopiero przed Tobą. Czeka Cię jeszcze analiza wyników kampanii na podstawie której dowiesz się, co kupili Twoi klienci i dlaczego część z nich porzuciła koszyk zakupowy. Zweryfikujesz ilość i źródła kliknięć, dzięki czemu przygotujesz Najlepszą Kampanię Ever. I celowo użyliśmy tutaj wielkich liter.

Ale Big Data to dopiero początek rewolucji w reklamie. Wbrew pozorom, całkiem skromny – zwłaszcza w porównaniu do Sztucznej Inteligencji.

Sztuczna Inteligencja

Mimo, że przywodzi na myśl filmy science-fiction to już dawno wyszła poza duży ekran (czy imię Sophia coś Ci mówi?). Co sekundę w internecie pojawia się 30 GB nowych danych i nic dziwnego, że ludzki mózg potrzebuje pomocy, aby przetworzyć choćby ich ułamek. Tu z odsieczą przychodzą właśnie mechanizmy Sztucznej Inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Jakiś przykład? Najprostszym, z naszego podwórka, będzie reklama. Lepsza reklama!

Co sekundę w internecie pojawia się 30 GB nowych danych

Pewnie zastanawiasz się, czym właściwie są te „lepsze reklamy” i na czym polega przetwarzanie danych przez Sztuczną Inteligencję. Wbrew pozorom, to całkiem prosty proces, który wyjaśnimy na przykładzie serwisu YouTube. Bo naszym zdaniem już wkrótce wyprzedzi w rankingach popularności wyszukiwarkę Google. A zatem...

Jak działa AI na Youtube?

Algorytmy YouTube są odpowiedzialne za analizę nowych materiałów i ich porządkowanie. Chodzi o to, żeby w powiększającym się morzu contentu wyciągnąć wyłącznie najbardziej wartościowe treści, które zasługują na najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Wszystko po to, abyśmy nie musieli godzinami przesiewać filmów z kotami wyłącznie po to, aby w końcu znaleźć coś wartościowego (no dobra, koty też są spoko). Tylko jakie właściwie treści są cenne z perspektywy Sztucznej Inteligencji? Odpowiedź jest oczywista:

  • filmy, które obejrzano do końca,
  • najchętniej komentowane i udostępniane nagrania,
  • filmy opublikowane przez kanały o wysokiej ilości subskrypcji,
  • dobrze opisane materiały (tytuł i słowa kluczowe).

Następnym razem, kiedy zechcesz zwiększyć klikalność swoich reklam i treści sponsorowanych lub zamarzysz o tym, żeby znaleźć się na liście rekomendacji YouTube zajrzyj na naszą listę. Proste.

Ale czy tak proste jak reklama w kontekście Internetu Rzeczy? Oto jest pytanie!

Internet Rzeczy

Internet Rzeczy to, mówiąc najprościej, wszystkie połączone z siecią przedmioty codziennego użytku – wliczając w to Twoją inteligentną lodówkę i ten nowy smartband, który wie, ile kroków musisz zrobić aby spalić wczorajsze pączki. Okazuje się, że ta z pozoru bezużyteczna wiedza przydaje się Twojemu działowi marketingu. Co więcej – przydaje się dużo bardziej, niż Tobie. Dlaczego?

Inteligentne urządzenia

Za każdym razem, kiedy używasz inteligentnego urządzenia, zbiera ono informacje na temat Twoich nawyków i preferencji. Tak samo dzieje się w przypadku Twoich klientów – im częściej łączą się z siecią, tym więcej informacji na ich temat możesz zebrać i wykorzystać w swojej kampanii (i wbrew pozorom, takie działania najbardziej służą odbiorcom – zmniejszając ilość SPAMu). Np. jeśli jesteś producentem obuwia sportowego i chcesz sprzedać swoją wiosenną kolekcję – sprawdzasz, kto w ostatnim czasie przeglądał w sieci buty, a później wysyłasz do tych osób personalizowaną reklamę za pośrednictwem inteligentnych urządzeń. Najlepiej wtedy, kiedy potencjalny klient znajduje się w okolicy Twojego sklepu – o tym, jakie narzędzia Ci w tym pomogą pisaliśmy już w części poświęconej Big Data.

A teraz pora na trochę praktyki.

Załóż bezpłatne konto

3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę
Udostępnij