/ Trendy

3 pytania o VR na które musisz znać odpowiedź

W Polsce to jeszcze tylko modne słowo, ale świat już od dawna żyje tematem wirtualnej rzeczywistości (w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy liczba jej mieszkańców wzrośnie zresztą o 37 milionów). Nic więc dziwnego, że obecny rok okrzyknięto “Rokiem VR”, a rosnący potencjał branży zaczyna doceniać coraz więcej marek – w tym również polskich. Najwyższy czas przyjrzeć się jej trochę bliżej. Bo kto powiedział, że wykorzystanie wielkich trendów mogą rozważać tylko wielkie marki?


Mimo, że jest kojarzony głównie z vlogerami i kanałami gamingowymi, VR może być całkiem niezłym motorem napędowym również dla Twojej działalności. Zwłaszcza, że do 2023 roku globalny rynek rozwiązań wirtualnej rzeczywistości ma być wart ponad 90 miliardów dolarów, a ilość użytkowników gogli VR wzrośnie w tym czasie do ok. 40 milionów. To całkiem sporo potencjalnych klientów. Jeśli już teraz zaczniesz zastanawiać się, jak wykorzystać ten trend to już za moment możesz zostać prekursorem wielkiej rewolucji technologicznej.

Globalny rynek rozwiązań wirtualnej rzeczywistości

Ale po kolei – najpierw odpowiedz sobie na 3 kluczowe pytania.

Po pierwsze: kogo kręci VR?

Biznesowo? Właściwie wszystkich – w ciągu ostatnich 3 lat 8 z 10 największych międzynarodowych firm technologicznych zaangażowało się we wdrożenia VR w swoją strategię rozwoju (i mamy tu na myśli naprawdę wielkich graczy pokroju Google, Facebooka, Microsoft i Apple). Jeśli oni to wiedzą i działają, to sygnał że globalna rewolucja już się zaczęła – a to dopiero początek. Dlaczego?

8 na 10 firm technologicznych angażuje się w VR

Bo na punkcie wirtualnej rzeczywistości oszaleli też konsumenci. I nie ma tu miejsca na ograniczenia wiekowe – według portalu statista.com, z gogli VR korzystają zarówno nastolatki, jak i osoby dobiegające czterdziestki (a coraz chętniej sięgają po nie nawet emeryci!). Istnieje więc spora szansa, że właśnie w tej chwili część Twoich klientów przebywa gdzieś w alternatywnym świecie. Na Twoim miejscu zadalibyśmy więc kolejne pytanie…

Po drugie: jak wykorzystać VR w Twojej branży?

Odpowiemy najprościej jak tylko się da – ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia (ok, może jeszcze budżet). Wirtualna rzeczywistość, niekoniecznie oglądana przez pryzmat gogli (bo, o ironio, to one są największą barierą wejścia do alternatywnych światów) otwiera naprawdę wiele marketingowych drzwi. Poniżej kilka naszych ulubionych:

  • filmy 360 – dzięki nim Twoi klienci będą mogli zwizualizować swój zakup bez wychodzenia z domu albo przenieść się w miejsce, którego nie mógłbyś im pokazać w swoim biurze,
  • aplikacje VR – pozwalają na przetestowanie lub personalizację oferty jeszcze przed zakupem (zupełnie tak, jak w aplikacji IKEA),
  • interaktywne stoiska – nie wymagają użycia gogli, ocierają się o rozszerzoną rzeczywistość i pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca w punkcie stacjonarnym (rozwiązania tego typu świetnie sprawdzają się np. w sklepach odzieżowych),
  • reklamy – „zanurzenie” klienta w świecie marki to sposób na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zostać zapamiętanym (jeśli nie wierzysz, sprawdź, jak poradzili sobie twórcy filmu „Avengers”).

Masz już kilka pomysłów na to, w jaki sposób wykorzystać VR w swoim biznesie? Świetnie! Pora odpowiedzieć sobie na ostatnie pytanie (tak wyszło, że najważniejsze kwestie zawsze zostawiamy na koniec).

Po trzecie: jak dotrzeć do zainteresowanych?

Wbrew pozorom (i bardzo nas to cieszy!), kampanie wykorzystujące zaawansowane technologie mogą docierać do odbiorców w dość tradycyjny sposób – najlepiej za pomocą personalizowanych reklam. A te najłatwiej przygotować w oparciu o targetowanie na podstawie odwiedzonych miejsc (tak, jak robi to Cluify).

Jedno jest pewne – nie ważne, w jakiej branży pracujesz i jak duże (lub małe) jest Twoje przedsiębiorstwo. Prędzej czy później zainwestujesz w VR, a zaraz po nim zdecydujesz się na wzmocnienie jego efektów poprzez dedykowaną kampanię reklamową (lub zrobisz to w odwrotnej kolejności). Dlaczego? Bo wirtualna rzeczywistość to całkiem realne zyski, a 8 na 10 największych międzynarodowych firm technologicznych nie może się mylić.

Chcesz zwiększyć sprzedaż?

3 pytania o VR na które musisz znać odpowiedź
Udostępnij