/ Trendy

3 zastosowania Big Data, o których (być może) nie masz pojęcia

Analiza dużych zbiorów danych zmieniła nasze życia w większym stopniu, niż mogłoby się to wydawać. Usprawnia funkcjonowanie miast, minimalizuje stopień ryzyka w projektach biznesowych, przewiduje zachowanie sportowców… A to tylko kilka najbardziej oczywistych przykładów. Poznaj 3 zastosowania Big Data, o których jeszcze nie masz pojęcia.


Zrozum swoich klientów

Zaczynamy od najważniejszego – bo jeśli nie rozumiesz oczekiwań swoich klientów to nie możesz skutecznie na nie odpowiadać. W jaki sposób poznać ich preferencje?

Ot, choćby poprzez analizę danych z Twojego punktu stacjonarnego. Za pomocą odpowiednich narzędzi możesz sprawdzić m.in., które strefy są najchętniej odwiedzane, jakie produkty wzbudzają największe zainteresowanie i jak w ciągu dnia kształtuje się ruch. Ale to nie wszystko.

Czego dowiesz się dzięki Big Data

Analityka wewnątrz sklepu pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje praktycznie każdego przedsiębiorcę. Brzmi ono: “kim są moi klienci?”. Ze szczegółową wiedzą na ich temat lepiej dostosujesz do nich swoją ofertę – bo każdy wie, że do pokolenia Baby Boomers trzeba mówić trochę inaczej, niż do Generacji Y. Poza tym, jeśli wiesz, kim są Twoi klienci to wiesz również, gdzie spędzają wolny czas. A to prowadzi nas do kolejnego punktu dzisiejszej wyliczanki.

Docieraj do osób najbardziej zainteresowanych Twoją ofertą

Mów, co chcesz, ale analiza danych to dopiero początek – zebrane informacje pozwolą Ci np. na targetowanie reklam w oparciu o odwiedzone miejsca. Co w tym specjalnego?

  • odwiedzanie określonych miejsc pokazuje realne zaangażowanie w wybraną dziedzinę życia (to, że 3 razy w tygodniu chodzisz na siłownię mówi o Twoim zainteresowaniu fitnessem więcej, niż kolekcja lajków pod ostatnimi postami Chodakowskiej),
  • wiedząc, w co i gdzie angażują się klienci możesz przewidywać ich potrzeby zakupowe (nawet te, których nie są jeszcze świadomi),
  • możesz też lepiej dopasować swoją ofertę (a nawet całą strategię marketingową!) do ich stylu życia i docierać z nią do specyficznych odbiorców, np. klientów konkurencji lub uczestników miejskich maratonów,
  • dwa słowa: personalizacja reklam (więcej na ten temat przeczytasz w artykule "5 najciekawszych zastosowań Cluify" i „Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018” – jak widać, mieliśmy rację).

Nadal nie wierzysz, że warto inwestować w Big Data? Wyobraź sobie, że zwycięstwo wyborcze Obamy z 2012 roku jest prawdopodobnie efektem odpowiedniego wykorzystania wiedzy pozyskanej dzięki analityce dużych zbiorów danych. Nawiązując więc do jego kampanii – yes, you can. A to jeszcze nie koniec.

Przewiduj przyszłość swojej firmy

To nie żart. W oparciu o powtarzające się schematy zachowań klientów i wskaźniki sprzedaży możesz przewidzieć, czy najbliższe miesiące będą łaskawe dla Twojej firmy. Mało tego. Analizując otrzymane wyniki możesz też optymalizować swoją ofertę i dostosowywać wygląd strony internetowej do preferencji użytkowników. Jednym słowem (no ok, pięcioma) – będziesz podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Analiza Big Data

Jednym z mistrzów w tej dziedzinie jest amerykańska sieć handlowa Target. Dlaczego? Ano dlatego, że w oparciu o Big Data jej marketingowcy potrafią przewidzieć, który klient zamierza zrezygnować z usług wybranego sklepu. Panie i Panowie, wygląda na to, że mamy zwycięzcę konkursu na Marketingowca Roku.

A co dalej? Branża danych rośnie w imponująco szybkim tempie i jeśli wierzyć ekspertom z IDC, w ciągu najbliższych 2 lat jej globalna wartość przekroczy 210 miliardów dolarów. Dodajmy do tego pojawienie się kilku nowych zawodów mających w nazwie „Big Data” i wnioski nasuną się same. Czyli warto trzymać rękę na pulsie (i korzystać z nowych rozwiązań).

Chcesz dotrzeć do osób które odwiedzają konkretne miejsca?

3 zastosowania Big Data, o których (być może) nie masz pojęcia
Udostępnij