/ Sprzedaż

4 kroki do sukcesu w e-commerce

Polska znajduje się w czołówce najszybciej rozwijających się rynków e-handlu. Jak prognozują eksperci Sociomantic Labs, w 2020 roku w kraju będzie funkcjonowało ponad 30 tysięcy sklepów online. Ich wartość wzrośnie do 60 miliardów złotych, więc jeśli zastanawiasz się, jak stać się częścią tej wymagającej branży mamy dla Ciebie 4 wskazówki.


Krok 1: spiesz się powoli

Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić przed rozpoczęciem działalności jest nadmierny pośpiech związany z uruchomieniem strony. E-sklep nie jest placówką stacjonarną, w której możesz na bieżąco modyfikować wystrój. Raz zaakceptowany projekt będzie funkcjonował przez dłuższy czas. Dlatego zastanów się dwa razy, zapytaj znajomych o opinię, dyskutuj z grafikami i programistami, na każdym etapie wdrożenia, do skutku. Upewnij się, że jesteś zadowolony przed uruchomieniem sklepu. Później każda decyzja będzie kosztowna.

Kolejny temat - optymalizacja. Pozycjonowanie na rynku e-commerce to nie kaprys, to konieczność. Żeby sprzedawać, Twój sklep musi być widoczny. Zanim zaprosisz klientów na swoją stronę upewnij się, że spełnia ona zasady SEO i content marketingu, a layout jest dostosowany do urządzeń mobilnych. Ten etap najlepiej zlecić agencji, która ma doświadczenie w projektach e-commerce i potrafi przewidzieć błędy na stronie zanim odkryją je Twoi klienci.

Zasady seo i content marketingu

Krok 2: klient w centrum uwagi

Placówki stacjonarne pozwalają na ocenę produktu przed zakupem. To daje im dużą przewagę nad e-sklepami. Internet nie angażuje (jeszcze!) wszystkich zmysłów, ale możesz zadbać o inne udogodnienia, które staną się Twoją przewagą. Darmowa dostawa, uproszczony system zamówień, intuicyjny układ strony, precyzyjne opisy produktów, zwrot na Twój koszt. Im łatwiejsza będzie decyzja, tym częściej obecność w sklepie kończy się przelewem na Twoje konto.

Dodatkowo ułatwienia mogą zwiększyć lojalność klienta, zachęcić do ponownych zakupów w przyszłości i polecania sklepu wśród znajomych. Są na to dowody - według badań przeprowadzonych przez Gemius, pozytywne doświadczenia i opinie innych użytkowników motywują do zakupu aż 50% konsumentów. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj do naszego artykułu "Ukontentuj klienta: jak tworzyć opisy, które sprzedają?" i "Skuteczny marketing w e-commerce".

Krok 3: postaw na media społecznościowe

Funkcjonując online nie możesz ograniczać się tylko do strony swojego e-sklepu. Sercem internetu są media społecznościowe - znajduje się tam 90% wirtualnego społeczeństwa - dlatego, myśląc o swojej strategii komunikacji, nie możesz pominąć tego kanału. Ale pamiętaj - Social Media to nie tuba marketingowa! Powielanie materiałów dostępnych na stronie Twojego sklepu, nachalna komunikacja sprzedażowa (“Kup taniej!”), może odbić Ci się czkawką. Co w takim razie warto robić?

Media społecznościowe w Polsce

Pokaż emocje, które towarzyszą używaniu Twoich produktów. Jeśli sprzedajesz stroje kąpielowe, pokaż zdjęcia z wakacji. Plaża, słońce, odpoczynek - niech tak kojarzą Twój produkt. Komunikacja emocjonalna zwiększy zaangażowanie odbiorców i zainspiruje ich do dzielenia się własnymi wspomnieniami. Jeśli nie wierzysz, odwiedź na Instagramie markę Daniel Wellington – cały profil składa się wyłącznie ze zdjęć zrobionych przez klientów.

Krok 4: reklamuj się mądrze

Sądzisz, że reklamy internetowe powinny być kierowane do klientów wyłącznie na podstawie ich zachowań online? Pozwól, że wyprowadzimy Cię z błędu.

Załóżmy, że jesteś właścicielem e-sklepu sportowego. Uwzględniając w grupie docelowej osoby, które deklarują zainteresowanie aktywnością fizyczną, najprawdopodobniej nie trafisz na prawdziwych pasjonatów, a jedynie na osoby, które chcą być tak postrzegane. To prosta droga do zmarnowania budżetu marketingowego.

W przypadku e-commerce lepszym rozwiązaniem może okazać się targetowanie na podstawie miejsc odwiedzonych poza internetem – dla e-sklepu sportowego mogą to być lokalne siłownie, kluby fitness i baseny. Pomyśl o tym w ten sposób - kto prędzej kupi odzież treningową? Osoba, która przegląda strony sportowe, czy chłopak, który 2 razy w tygodniu bywa na siłowni? Odpowiedź jest prosta. Większą skuteczność przyniesie dotarcie bezpośrednio do osób, które aktywnie uprawiają sport, a nie deklarują to w internecie.

To wszystko, o czym musisz pamiętać na początku swojej drogi w e-commerce. Pamiętaj jednak o nieustannie zmieniających się technologiach i trendach, które należy śledzić aby utrzymać się na rynku. Do powyższej listy możesz w związku z tym dodać też krok 5: optymalizuj i powtarzaj swoje działania do skutku.

Chcesz zwiększyć sprzedaż?

4 kroki do sukcesu w e-commerce
Udostępnij