/ Pozyskiwanie klientów

Chcesz dotrzeć do nowych klientów w e-commerce? Nic prostszego!

E-commerce nad Wisłą ma się dobrze. Nawet lepiej niż dobrze – według Gemius już ponad połowa Polaków (czyli prawie 20 milionów osób!) kupuje za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych. Zajmujesz się e-handlem i chcesz dotrzeć do tak szerokiej grupy docelowej? A może dopiero zastanawiasz się nad otwarciem własnego e-sklepu? Za chwilę pokażemy Ci, jak pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż w e-commerce.


Dynamiczny rozwój e-handlu w Polsce sprawia, że obok gigantów pokroju Allegro czy Amazona na rynku pojawia się coraz więcej nowych, mniejszych serwisów zakupowych. Efekty? Temat e-commerce marketingu przewinął się na większości tegorocznych wydarzeń branżowych, a strategie e-sprzedaży stają się coraz lepiej przemyślane. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nie zginąć w tym nowym świecie, spieszymy z pomocą.

Zacznij od sklepu

Zanim uruchomisz wszystkie znane Ci narzędzia reklamowe zastanów się, czy Twoja platforma zakupowa jest atrakcyjna z perspektywy potencjalnego klienta. Chwytliwe opisy produktowe i ładne zdjęcia są ważne, ale nie zapewnią wysokich wyników sprzedażowych. W przeciwieństwie do UX.

To skrót od User Experience, czyli doświadczeń użytkownika związanych z przebywaniem na Twojej stronie. Co zrobić, żeby były niezapomniane? Poniżej krótka ściąga.

Dopasuj funkcjonalności strony do oczekiwań klientów

Na początek zajmij się elementami, które mają największy wpływ na e-sprzedaż. Są to:

  • wyszukiwarka – nie chodzi tylko o to, żeby klient mógł ją bez problemu znaleźć, ale o to, żeby podpowiadała, które produkty są warte uwagi, np. po wpisaniu kilku pierwszych liter kategorii,
  • koszyk zakupowy – uprość jego obsługę, a Twoi klienci będą chętniej kupowali; w e-commerce chodzi przecież o szybkość i wygodę,
  • banery promocyjne – nie musimy chyba przypominać o regularnej aktualizacji, prawda?

Nie zakładaj też, że Twój e-sklep będzie wyglądał cały czas tak samo – zamiast tego postaw na szablon strony, który łatwo zmodyfikujesz w zależności od zmieniających się potrzeb Twoich klientów. A jeśli chcesz, żeby Twój sklep stał się BMW wśród e-platform sprzedażowych...

Pomyśl o skróceniu procesu zakupowego

Ten “wyższy poziom” polega na ograniczeniu e-zakupów do 3 najważniejszych kroków – w dodatku takich, które same poprowadzą użytkownika przez cały proces. Tymi krokami są:

  1. wybór produktu,
  2. potwierdzenie zakupu,
  3. wprowadzenie danych do wysyłki i płatność.

W tym ostatnim punkcie dobrze jest wprowadzić możliwość dokonania zakupu bez zakładania konta. Jeśli zastanawiasz się, po co, przypomnij sobie swoje ostatnie e-zakupy i to, ile czasu zajęła Ci rejestracja. Chyba nie chcesz fundować takiego zniechęcającego maratonu swoim klientom?

Niestety, dobrze zaprojektowana strona to dopiero początek – w Polsce działa już prawie 8000 e-sklepów (globalnie jest ich kilka miliardów więcej i nikt nawet nie pokusił się o podanie dokładnej liczby), więc potrzeba trochę więcej wysiłku, aby zostać zauważonym. A co przyciąga uwagę klientów? Skuteczna reklama, oczywiście.

Skuteczna reklama

A skuteczna reklama to taka, która bezbłędnie trafia do najbardziej zainteresowanych odbiorców. Dzięki temu nie przepalasz budżetu, a Twoje produkty są promowane wyłącznie wśród osób najbardziej zainteresowanych zakupem. Gdzie ich szukać?

Skuteczna reklama to taka, która bezbłędnia trafia do klientów

Wbrew pozorom, znalezienie ich w internecie jest stosunkowo trudne. W świecie online docierasz co prawda do szerokiej grupy, ale oprócz potencjalnych klientów trafiasz też na bonus pod postacią osób, które w ogóle nie pasują do Twojego targetu. Właśnie dlatego średnia konwersja tutaj to ok 2,5%. Poza tym, większość wirtualnych deklaracji i polubień to forma kreowania wizerunku – w dodatku takiego, który w ogóle nie odzwierciedla rzeczywistych zainteresowań. Najlepiej więc określić grupę docelową na podstawie miejsc odwiedzanych w świecie rzeczywistym.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli np. prowadzisz dużą platformę z luksusową odzieżą damską, to kieruj reklamy do osób, które przebywają m.in. w salonach fryzjerskich, SPA i ekskluzywnych restauracjach (bo tam zwykle spędzają czas miłośnicy ekskluzywnych ubrań). Trochę inaczej wyglądałaby sytuacja w przypadku np. e-sklepu z akcesoriami dla najmłodszych. Wtedy Twoją grupą docelową będą młodzi rodzice, których znajdziesz m.in. w okolicy przedszkoli, placów zabaw i centrów rozrywki dla dzieci. Więcej na ten temat przeczytasz m.in. w artykule o sposobach dotarcia do klientów i zwiększaniu sprzedaży.

Możesz też pójść o krok dalej, kierując personalizowaną reklamę do wszystkich, którzy pojawiają się w konkurencyjnych sklepach stacjonarnych. E-commerce systematycznie wypiera tradycyjną sprzedaż, dlaczego więc tego nie wykorzystać? Gra jest warta świeczki: według portalu businessinsider.pl, polski rynek e-commerce jest warty już ponad 40 mld zł i nikt nie ma wątpliwości, że liczba ta będzie rosnąć. Gotowy na podkręcenie sprzedaży?

Chcesz zwiększyć sprzedaż?

Chcesz dotrzeć do nowych klientów w e-commerce? Nic prostszego!
Udostępnij