/ Sprzedaż

Czy (i jak) wszystko można sprzedać?

Desery na bazie oleju palmowego, mieszkania w systemie TBS – niektóre produkty wymagają dodatkowego bodźca podkręcającego sprzedaż. Gdybyśmy pisali ten tekst 20 lat temu, byłaby nim reklama internetowa. A dziś? Dziś będzie to… reklama internetowa – ale trochę inna. Zaraz pokażemy Ci, na czym polega jej wyjątkowość i jak działa.


Jeśli nie możesz czegoś sprzedać to znaczy, że źle dobierasz swoje grupy docelowe.

John Zhang, 2008

Nie bez powodu zaczynamy od wypowiedzi jednego z najchętniej cytowanych profesorów reklamy w USA. Branża za oceanem od dawna wie, że skuteczny marketing nie polega na przekonywaniu wszystkich dookoła, jak unikalny jest Twój produkt. Skuteczny marketing polega na trafieniu do odbiorców, którzy poszukują Twojej oferty – zwłaszcza w „trudnych” branżach. Za chwilę dowiesz się, jak ich odnaleźć.

Na czym polega skuteczny marketing?

Jak skutecznie pozyskiwać klientów?

Zacznijmy od tego, że aby poprawnie zlokalizować swoich klientów, musisz ich lepiej poznać – zastanów się, ile mają lat, czym się interesują i jak spędzają wolny czas. Ta wiedza pozwoli Ci na wytypowanie miejsc, w których przebywają w określonych porach (np. rodzice na placach zabaw, rowerzyści w parkach, a sportowcy w klubach fitness).

Ten sposób targetowania trafia do osób naprawdę zainteresowanych produktem. Wiemy to, ponieważ o intencji zakupowej świadczą nie wirtualne deklaracje, ale rzeczywiste zachowania – bo przecież jeśli naprawdę lubisz sport to wyjdziesz potrenować zamiast klikać „Lubię to” pod motywacyjnym zdjęciem na Facebooku.

Jak reklamować, żeby sprzedawać?

Wiesz już, jak szukać nowych klientów – ale jak opowiadać im o swoim produkcie? Stephen Hoch, profesor marketingu uniwersytetu Wharton, powiedział kiedyś, że „trudne” oferty warto sprzedawać w pakiecie z atrakcyjnymi bonusami lub w określonym kontekście. Przykład? A proszę!

Od jakiegoś czasu wszyscy boją się glutenu – bo utrudnia spalanie kalorii, osłabia organizm i w ogóle jest niezdrowy. To wszystko prawda, pod warunkiem, że spożywa go osoba uczulona na ten składnik. Jeżeli więc sprzedajesz produkty o wysokiej zawartości glutenu, reklamuj je w kontekście obalania mitów na temat jego szkodliwości wśród osób, które nie mają alergii. Zrobisz to np. zamieszczając w treści reklamy wypowiedź dietetyka. Ale to jeszcze nie wszystko.

W jakich miejscach przebywają Twoi klienci

Wiesz, w jakich miejscach przebywają Twoi potencjalni klienci? Nawiąż do nich w reklamie! Jeśli zastanawiasz się, po co, sprawdź naszą krótką listę całkiem solidnych argumentów:

  • zbudujesz więź między odbiorcami a Twoją marką – dzieląc wspólne wspomnienia pokazujesz, jak wiele Was łączy,
  • zwiększysz wiarygodność reklamy – skoro znasz te same miejsca to znaczy, że wiesz, co najlepsze dla osób, które w nich przebywają,
  • napędzisz sprzedaż – odbiorca widzi, że produkt sprawdza się wśród osób z jego środowiska.

I tyle. A jeśli w międzyczasie popracujesz jeszcze nad dookreślaniem swoich grup docelowych i odpowiadaniem na ich oczekiwania względem Twojej oferty to już w ogóle super. I możemy założyć się, że wkrótce przestaniesz nazywać swoją branżę „trudną”.

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca?

Czy (i jak) wszystko można sprzedać?
Udostępnij