/ Historie sukcesów

Czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji? Współpraca Netto i Cluify – CASE STUDY

Sieć sklepów Netto to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sprzedawców detalicznych w Polsce. Ważny punkt jego strategii stanowi współpraca z Cluify, której rezultatem była m.in. kampania reklamowa pod hasłem „Ze Scottiem do Supermocy”. Sprawdź, jak wyglądał jej przebieg i przekonaj się, czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji.


Wybór odbiorców reklamy

Celem kampanii sieci Netto było dotarcie do klientów konkurencji w wybranych miastach. Aby precyzyjnie określić miejsca, w których przebywają, z pomocą Cluify wytypowano dokładne lokalizacje – adresy wybranych sklepów.

Chcąc dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów, zdecydowaliśmy się wybrać grupę docelową w oparciu o jej określone zachowania i potrzeby zakupowe. Pozwoliło nam to wyodrębnić grupę osób przebywających w okolicy konkurencyjnych dyskontów i sklepów pierwszej potrzeby w październiku 2017, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych metod targetowania.

Aleksandra Klimek, Campaign Manager, Cluify

Przebieg kampanii i jej efekty

Kampania reklamowa została przeprowadzona w Google Ads. Ze względu na określone potrzeby zakupowe odbiorców, kreacja obejmowała banery statyczne i animowane oraz reklamy tekstowe z ofertą sieci oraz informacją o promocji „Ze Scottiem do Supermocy”.

Osiągnęły one wynik 3x wyższy od dotychczasowych kampanii w Google. Co więcej, odnotowano 36,63% wzrost liczby klientów w porównaniu do identycznego okresu przed kampanią. Niemal połowę z nich stanowiły osoby, które uprzednio zobaczyły reklamę sieci. Kampania okazała się więc skuteczna zarówno z perspektywy pomiaru online, jak i pomiaru offline.

Jednym z podstawowych celów działań marketingowych sieci Netto w Polsce jest wspieranie sprzedaży. Efektywne są więc dla nas te narzędzia, które nie tylko pomagają w komunikacji z dotychczasowym klientem, ale umożliwiają także dotarcie do nowej grupy docelowej. Konwersja klientów z offline do online to ważny punkt naszej strategii na rok 2018, a usługa Cluify stanowi kluczowy element jej realizacji.

Joanna Wesołowska, Digital Marketing Coordinator, Netto Polska

Efekty kampanii reklamowej

Załóż bezpłatne konto

Czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji? Współpraca Netto i Cluify – CASE STUDY
Udostępnij