/ Analityka

Ile czasu spędzaliśmy w urzędach w 2018 roku?

Polacy niechętnie odwiedzają urzędy – potwierdziło to badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez portal pieniądz.pl. Według niego większość z nas kojarzy administrację publiczną ze zbędnymi formalnościami i długimi godzinami spędzonymi w kolejkach. Jak długimi? Postanowiliśmy to sprawdzić.


Na podstawie analizy ruchu smartfonów zbadaliśmy średni czas załatwiania spraw w wybranych urzędach (Urząd Miasta, Urząd Wojewódzki i Urząd Stanu Cywilnego) w pięciu największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu.*

Nasi specjaliści zdefiniowali sieci Wi-Fi, które obejmują zasięgiem badane placówki. Przebywanie w ich obrębie wskazuje, że dane smartfony/osoby powinny znajdować się w wybranych przez nas urzędach. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo „trafienia” na petentów wyłączyliśmy z badanej grupy użytkowników, którzy:

  • spędzali w zasięgu sieci ponad 3 godziny dziennie każdego dnia (pracownicy),
  • znaleźli się w zasięgu sieci poza godzinami działania urzędów** (np. ochrona, serwis sprzątający, okoliczni mieszkańcy),
  • spędzili w zasięgu sieci mniej, niż 15 minut (np. listonosz, kurierzy).

W którym mieście Polacy najdłużej czekają na załatwienie swojej sprawy?

Najgorzej w zestawieniu wypadł Poznań – średni czas spędzony w ubiegłym roku przy okienku wyniósł tam 50 minut. To tylko o 3 minuty dłużej, niż w Krakowie i Wrocławiu i o 6 minut więcej, niż w Warszawie. Liderem naszej analizy okazała się Łódź – tam „urzędowaliśmy” średnio 43 minuty. Zaskoczony?

To dopiero początek. Nasze badanie nie potwierdziło co prawda, że Polacy niechętnie odwiedzają placówki administracji publicznej, ale pokazało, że załatwianie spraw urzędowych zajmuje w naszym kraju średnio prawie godzinę. Jeśli chcesz wiedzieć, w których miesiącach klienci spędzali w kolejkach najwięcej czasu, sprawdź naszą infografikę. Mamy dla Ciebie kilka niespodzianek.

Ile czasu spędzaliśmy w urzedach w 2018 roku

*Dane zbierane na nasze potrzeby pochodziły z urządzeń mobilnych użytkowników, a dzięki kodowi SDK Cluify zainstalowanemu w określonych aplikacjach mobilnych (na podstawie zgody użytkowników), możliwe było pobieranie danych w postaci tzw. advertising id (Ad-ID) oraz informacji o sieciach Wi-Fi, znajdujących się w pobliżu urządzenia mobilnego.

**Za godziny działania urzędów przyjęliśmy 10:00-17:00.

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca

Ile czasu spędzaliśmy w urzędach w 2018 roku?
Udostępnij