/ Sprzedaż

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

Sprzedaż stacjonarna to ciągła walka. Polujesz na atrakcyjną lokalizację, spędzasz długie godziny na planowaniu strategii handlowej, wydajesz majątek na promocję i materiały reklamowe. W krótkim czasie pozyskujesz pierwszych klientów, a sprzedaż szybuje w górę tak, jak Twoje plany rozwoju przedsiębiorstwa. Nie mamy dobrych wieści: hossa nie potrwa wiecznie. Chyba, że nauczysz się, jak skutecznie pozyskiwać klientów.


Naucz się planować przestrzeń w sklepie

Czy wiesz, że wzrost sprzedaży w sklepie jest często efektem wprowadzenia w życie pozornie nieistotnych rozwiązań, a jednym z nich jest dobrze zaplanowana przestrzeń sklepowa? Liczby nie kłamią: badania przeprowadzone w 2016 roku przez In-Store Media i Nielsena wskazują, że prawidłowa ekspozycja produktów zwiększa sprzedaż nawet o 30%. Spójrz więc na Visual Merchandising jak na sztukę, której efektem będzie wzrost obrotów w Twoim sklepie.

Prawidłowa ekspozycja produktu zwiększa sprzedaż o 30%

Jedną z jego podstawowych zasad jest zamieszczenie najważniejszych produktów na wysokości wzroku. To właśnie ten zmysł dominuje u 65% populacji, a przedmioty znajdujące się w jego zasięgu wyraźniej przyciągają uwagę, co warto wykorzystać podczas planowania przestrzeni na półkach i między nimi (wliczając w to również odpowiednią aranżację witryn, natężenie światła i kolorystykę otoczenia).

A kiedy zauważysz wzrost sprzedaży, odważ się na więcej i spraw, aby wizyta w Twoim sklepie stała się niezapomnianym wrażeniem również dla pozostałych zmysłów. Zadbaj o odpowiednią muzykę i zapach, zapraszaj na degustacje, pozwól klientom dotykać produktów… Skoro 70% decyzji zakupowych zostaje podjętych podczas pobytu w sklepie to może warto spróbować?

BANER_BLOG_Obszar-roboczy-1-1

Skuteczna reklama kluczem do sukcesu

Odpowiednia aranżacja przestrzeni w sklepie to jednak dopiero początek długiej drogi prowadzącej do sukcesu w sprzedaży. Kolejnym krokiem jest efektywny marketing. Tylko na czym właściwie polega skuteczna reklama w sklepie stacjonarnym?

Większość przedsiębiorców uważa, że sukces w sprzedaży opiera się na uśmiechniętych pracownikach, dobrej lokalizacji i regularnych wyprzedażach. Na pewnym etapie rozwoju działalności ta sama większość zaczyna zastanawiać się, dlaczego uśmiech przestał wystarczać, a promocje nie budzą takich emocji, jak dawniej. Odpowiedź jest prosta: w świecie, w którym prawie 4 miliardy osób posiada dostęp do internetu (według raportu „Digital in 2017: overview” przeprowadzonego przez serwisy We Are Social i Hootsuite) musisz nauczyć się, jak pozyskiwać klientów w online.

50% globalnej populacji ma dostęp do internetu

Wbrew pozorom, internetowe kampanie reklamowe mogą skutecznie zwiększać sprzedaż w sklepie stacjonarnym. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednia identyfikacja grup docelowych. Pomaga w tym Cluify, które jest najprostszym narzędziem dotarcia do nowych klientów. Zrobisz to w kilku krokach:

  1. wybierasz obszar, w którym mogą znajdować się klienci (okolice Twojego sklepu stacjonarnego, placówki konkurencji oraz inne miejsca związane tematycznie z Twoją branżą),
  2. zlecasz nam kampanię reklamową skierowaną do osób znajdujących się na terenie wybranego wcześniej obszaru,
  3. na bieżąco obserwujesz rezultaty naszej współpracy - ilość osób, które pojawiły się w Twoim punkcie stacjonarnym po otrzymaniu reklamy.

To jeszcze nie wszystko. Sekretem skutecznego pozyskiwania klientów jest personalizacja reklam: zaoferuj dodatkowe zniżki dla klientów konkurencji, zaproś na darmową degustację osoby, które znajdują się w pobliżu Twojego sklepu stacjonarnego i odnoś się do aktualnych wydarzeń, w których biorą udział. A kiedy już zaobserwujesz wzrost sprzedaży…

Idź o krok dalej: pozyskuj klientów budując lojalność

W dobie eksperymentujących Millenialsów pojęcie lojalnego klienta urosło niemal do rangi legendy miejskiej: każdy o nim słyszał, ale niewielu widziało go naprawdę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zaledwie 24% konsumentów deklaruje korzystanie z karty lojalnościowej określonej marki (według raportu „Smart Okazje – zwyczaje zakupowe Polaków 2017” przeprowadzonego na zlecenie grupy AdRetail). Teoria Pareto mówi jednak, że 20% klientów odpowiada za 80% przychodów firmy, zatem warto przyjrzeć się bliżej sposobom na zwiększenie lojalności konsumentów. Dziś pokażemy Ci dwa najskuteczniejsze.

Na pierwszym miejscu listy najskuteczniejszych środków budowania lojalności jest storytelling, czyli opowiadanie o marce przez pryzmat historii ludzi, którzy ją tworzą (lub jej użytkowników). Dzięki niemu zyskasz niepowtarzalną możliwość przedstawienia nieformalnej strony swojego przedsiębiorstwa i zbliżenia się do konsumentów.

Wszyscy wiemy przecież, że lojalność buduje się w oparciu o wspólne historie: nie bez powodów Allegro otrzymało wiele prestiżowych nagród za swoje kampanie wizerunkowe, prawda?

Karty lojalnościowe

Najważniejsze jest jednak indywidualne traktowanie klientów. Urodzinowe zniżki, życzenia świąteczne czy pamięć o preferencjach zakupowych budują w konsumentach poczucie, że odwiedzając Twoją placówkę odwiedzają kogoś dobrze znanego. To z kolei pozwala na stworzenie z szczególnej więzi z klientem i zbudowanie w nim poczucia lojalności.

To czasochłonne zajęcie, ale z pewnością warte poświęcenia. To jak, zaczynamy?

Zas-b-1-1

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu
Udostępnij