/ Reklama i marketing

Kampanie reklamowe w branży finansowej: 3 sposoby na sukces

W marketingu online obowiązuje jedna zasada – wyróżnij się albo zgiń. Tylko co zrobić, kiedy pracujesz w branży finansowej, która nijak ma się do kotów i jednorożców? Jak wyrwać się ze schematu nudnej reklamy i nie stracić przy tym zaufania klientów?


Komunikacja w sektorze finansowym nie należy do najprostszych. Często wymaga specjalistycznego języka i oficjalnego tonu, co utrudnia wykorzystanie marketingowych “sztuczek”, które sprawdzają się w innych branżach. W efekcie, mimo wysokich budżetów reklamowych (166,8 miliona złotych w pierwszym kwartale 2018) daleko mu jeszcze do ROI na poziomie kampanii marek odzieżowych czy technologicznych. To jednak nie oznacza, że reklamy online usług finansowych nie mają sensu – trzeba tylko wiedzieć, jak je planować.

Reklama w sektorze bankowym

Określanie odbiorców i celu kampanii

Zacznijmy od tego, że dobrze przygotowana kampania = szczegółowo określony cel i odbiorcy. Mimo, że dedlajny gonią, warto pochylić się nieco dłużej nad tym, do kogo (i po co) ma trafiać reklama. W tym celu spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących odbiorców:

  • ile mają lat i gdzie mieszkają?
  • czym zajmują się zawodowo?
  • czym się interesują i co robią w wolnych chwilach?
  • co jest dla nich ważne, jakie mają wartości?

Stworzone w ten sposób persony pozwalają na szczegółowe określenie odbiorców i dopasowanie ich do założeń kampanii. Poza tym, precyzyjne targetowanie to niższe koszty reklamy, a jasno określony cel ułatwia ocenę szansy powodzenia projektu. Tylko jak mówić, aby konsumenci chcieli słuchać?

Angażowanie klientów

Nieważne, czy kierujesz kampanię do przedsiębiorców, czy klientów indywidualnych – żaden z nich nie zwraca uwagi na nudne, przepełnione urzędniczym językiem reklamy. Tym bardziej, że średni czas skupienia na jednym przekazie skrócił się do 30 sekund. Na szczęście, mamy sprawdzone sposoby na to, aby skutecznie angażować odbiorców.

Średni czas skupienia na jednym przekazie skrócił się do 30 sekund

Kluczem jest personalizacja i poczucie humoru. Po pierwsze dlatego, że klienci chętniej wiążą się z markami, które wyznają podobne wartości. Po drugie – na rynku funkcjonuje już nowe pokolenie konsumentów, które w reklamie najbardziej ceni lekkość przekazu. Jaki content łączy w sobie jedno i drugie?

Na pewno wideo, które stanowi już 90% treści udostępnianych online. W Twojej branży możesz wykorzystać je do zaprezentowania wartości, jakie wyznaje marka lub wyjaśnienia skomplikowanego procesu finansowego. To działa – już 76% firm zauważyło wzrost sprzedaży i zwiększony ruch na stronie dzięki treściom wideo.

76% firm zauważyło wzrost sprzedaży i zwiększony ruch na stronie dzięki treściom wideo

A jeśli nie wideo to... podcasty. Według portalu wirtualnemedia.pl, to wymarzony kanał komunikacji z osobami nastawionymi na rozwój kompetencji, również finansowych – potwierdza to zresztą rosnąca popularność publikacji Michała Szafrańskiego z bloga „Jak oszczędzać pieniądze”.

Na dobry początek możesz więc pomyśleć o krótkiej rozmowie z ekspertem lub cyklu porad dotyczących np. prowadzenia budżetu domowego. Liczba słuchaczy w Polsce stale rośnie (na razie to 32% społeczeństwa), a konkurencja jest jeszcze niewielka, więc warto z tego skorzystać. No chyba, że dysponujesz większym budżetem – wtedy warto postawić na aplikacje. Dlaczego?

Zastanów się, z ilu aplikacji dziennie korzystasz. Prognoza pogody, kalendarz, kalkulator… Twoi potencjalni klienci nie są wyjątkiem – to dla Ciebie idealna szansa na to, aby zakorzenić się w świadomości nowego pokolenia konsumentów.

To tzw. digital natives, którzy nałogowo korzystają z urządzeń mobilnych. Możesz wierzyć lub nie, ale to najlepsze narzędzie promocji marki. Możesz przygotować np. prosty program do obliczania zdolności kredytowej lub kontroli domowych wydatków – jeśli aplikacja mobilna banku PKO miała w 2017 roku 2 miliony użytkowników, to Twoja również może osiągnąć podobny sukces. Wystarczy tylko zacząć.

A jeśli nie wiesz, jak – zgłoś się do nas. Mamy za sobą kilka udanych kampanii dla branży finansowej i chętnie podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem. To co, słyszymy się dzisiaj?

Chcesz zwiększyć sprzedaż?

Kampanie reklamowe w branży finansowej: 3 sposoby na sukces
Udostępnij