/ Pozyskiwanie klientów

Kompletny przewodnik pozyskiwania klientów w branży gastronomicznej

Pamiętasz czasy, kiedy ludzie spędzali każde niedzielne popołudnie w restauracji? Kiedy życie towarzyskie kręciło się wokół stołu, a każda randka kończyła się obowiązkowo w kawiarni? My też nie. I pewnie dlatego pozyskiwanie nowych klientów w branży gastronomicznej zaczyna graniczyć z cudem. Na szczęście, ten rodzaj cudu można całkiem łatwo wywołać.


Jak łatwo? Chcielibyśmy zaproponować Ci 4 sprawdzone rozwiązania. Zamiast więc marnować cenne miejsce na długi wstęp, po prostu zaczniemy od konkretów. Tak, jak lubisz.

1. Free-Fi

Na początek niespodzianka, czyli darmowe Wi-Fi. Okazuje się, że już 28% klientów zwraca szczególną uwagę na dostęp do sieci w restauracji, a jego brak często wpływa na decyzję o wyborze innego miejsca. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi trochę bliżej – zwłaszcza, że utrzymywanie gości w zasięgu sieci, dostarcza Ci bonusy pod postacią identyfikatorów reklamowych. W Cluify mówimy na nie „AdID”.

28% klientów zwraca szczególną uwagę na dostęp restauracji do sieci Wi-Fi

AdID to unikalne wirtualne ślady, które zostawiają smartfony znajdujące się w pobliżu nadajników Wi-Fi. Każdy z nich jest przypisany do konkretnego telefonu, co pozwala na analizę zachowań ich właścicieli – dzięki nim wiesz, jakie miejsca i z jaką częstotliwością odwiedzają. Z taką wiedzą możesz śmiało zająć się personalizacją reklam, która nieprzypadkowo jest naszym numerem 2.

2. Reklamy – najlepiej personalizowane

Nie ważne, czy prowadzisz sieć ekskluzywnych restauracji, czy jeździsz foodtruckiem – dobra kampania promocyjna zrobi dla Twojego biznesu tyle, co pozytywna recenzja Macieja Nowaka. Zastanawiasz się, jak rozróżnić „dobrą” kampanię od „złej”? Czytaj dalej.

Według IAB, efektywna reklama to taka, która trafia w oczekiwania odbiorcy. Odpowiada na jego potrzeby zakupowe i nawiązuje do zainteresowań – nic więc dziwnego, że personalizacja reklam ewoluuje z nowinki branżowej do marketingowego must have. Za chwilę pokażemy Ci, jak to może wyglądać w Twojej branży.

Załóżmy, że Twój punkt znajduje się w sercu Poznania i specjalizuje się w kuchni lokalnej. Twoją grupą docelową będą nie tylko osoby mieszkające w pobliżu i fani pyr z gzikiem, ale też turyści, którzy chcą poczuć klimat regionu. Żeby zdobyć ich serca (i żołądki) wystarczy tylko przygotować reklamę nawiązującą do okolicznych atrakcji – w wersji z poczuciem humoru pokusilibyśmy się też o gwarę wielkopolską. Fajnie? Przejdźmy do targetowania.

3. Targetowanie reklam

Wszyscy wiemy, że internetowy wizerunek ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co ryba po grecku z Grecją. Podrasowane zdjęcia, nieistniejący narzeczeni i wakacje na greenboxie to tylko kilka przykładów, do których przyznaje się ponad 20% internautów. Jak targetować, żeby docierać do klientów?

Ponad 20% internautów przyznaje się do oszukiwania w internecie

Najlepiej na podstawie odwiedzonych miejsc, bo jeśli poświęcamy na coś swój czas to znaczy, że naprawdę chcemy się w to zaangażować. Pamiętasz, jak kilka minut temu opowiadaliśmy o technologii Wi-Fi i identyfikatorach AdID? To właśnie dzięki nim precyzyjnie skompletujesz swoje grupy docelowe.  

Wracając do przykładu z regionalną restauracją – najlepiej będzie, jeśli Twoja target grupa będzie składała się m.in. z osób, które odwiedziły w ostatnim czasie dworce i najważniejsze punkty w Poznaniu. Określisz to z Cluify, a jego instrukcję obsługi zostawiliśmy w archiwum. Gwarantujemy, że w ten sposób trafisz do turystów, a Twoja restauracja przyciągnie tłumy z szybkością godną Magdy Gessler. A skoro już tłumach mowa…

4. Media społecznościowe

Social Media skupiają już ponad 16 mln Polaków. Nic dziwnego, że znalazły się w naszym przewodniku pozyskiwania nowych klientów w branży gastronomicznej – to spora grupa docelowa, do której możesz trafić ze swoją ofertą. Poza tym, nie ma lepszego miejsca na ocieplenie wizerunku marki i budowanie przyjaznych relacji z klientami, a wokół tego kręci się przecież Twój biznes.

Social Media skupiają już ponad 16 mln Polaków

Poza tym, media społecznościowe to jedno z pierwszych miejsc, w których klienci szukają rekomendacji – również gastronomicznych. A ponieważ już 82% konsumentów w Polsce kieruje się opiniami innych podczas wyboru oferty to warto zadbać o swój wizerunek online. Więcej na ten temat pisaliśmy zresztą w artykule poświęconemu sprzedaży na Facebooku. To co, od czego zaczynasz?

Chcesz zwiększyć sprzedaż?

Kompletny przewodnik pozyskiwania klientów w branży gastronomicznej
Udostępnij