/ Analityka

Kraków vs. Warszawa: który jarmark bożonarodzeniowy przyciągnął więcej odwiedzających?

Jarmarki bożonarodzeniowe to największa atrakcja turystyczna europejskich miast i ostatnia deska ratunku dla spóźnialskich, którzy nie zdążyli kupić prezentów dla najbliższych. Nic dziwnego, że każdego roku przyciągają setki tysięcy odwiedzających – głównie amatorów kolęd, pierników i nietłukących bombek. Świąteczne szaleństwo dotarło również do Polski i sprawdziliśmy, gdzie osiągnęło swoje apogeum.


Nasi specjaliści z działu Data Science skupili się na dwóch największych miastach w Polsce, które w ubiegłym roku odwiedziło w sumie ponad 30 milionów turystów – Warszawie i Krakowie. Zmierzyliśmy aktywność przechodniów w okolicy jarmarku „Barbakan rzemiosłem zdobiony” przy Placu Zamkowym i na Targach Bożonarodzeniowych przy Rynku Głównym.

Aby uzyskać jak najlepszy obraz ruchu w obrębie wybranych miejsc, zdecydowaliśmy się na równoległą analizę godzinową i dobową. Obejmowała wizyty w jednakowych przedziałach czasowych między 30.11 a 09.12:

  • poniedziałki-czwartki między 18:00 a 20:00,
  • piątki między 18:00 a 21:30,
  • soboty między 11:00 a 21:30,
  • niedziele między 11:00 a 20:00.

Jak wyglądają nasze wnioski na chwilę przed Bożym Narodzeniem? Po zsumowaniu liczby odwiedzających i obliczeniu, jaki jej procent przypada na każdy z jarmarków możemy śmiało powiedzieć, że…

Kraków jest świąteczną stolicą Polski

Mimo, że wystartował tydzień później, krakowski jarmark cieszył się zdecydowanie większą popularnością, niż warszawski.

Wygrywa on zarówno w kategorii godzinowej, jak i dobowej – nie licząc widocznego spadku w sobotę, 08.12. Co ciekawe, tego samego dnia ruch w okolicy jarmarku w Warszawie zwiększył się o prawie 200%. Zastanawiasz się, w jakich godzinach pojawiało się najwięcej odwiedzających? Sprawdź poniżej i wykorzystaj naszą analitykę w swoim biznesie.

Kraków vs. Warszawa: który jarmark przyciągnął więcej odwiedzających?

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca?

Kraków vs. Warszawa: który jarmark bożonarodzeniowy przyciągnął więcej odwiedzających?
Udostępnij