/ Reklama i marketing

Na czym polega kampania w internecie?

Jeśli wierzyć naszemu działowi Performance (a oni nigdy się nie mylą) to reklamy w internecie są dla przedsiębiorców tym, czym w latach 90-tych były spoty telewizyjne – każdy chce mieć je w strategii, ale tylko garstka wybranych wie, jak robić to dobrze. Jeśli zabierając się za reklamę online wciąż czujesz się jakbyś stąpał po cienkim lodzie, czytaj dalej. Pokażemy Ci na czym polega kampania w internecie.


Zacznijmy od tego, że w XXI wieku wrzucenie do sieci zdjęcia z logo firmy to trochę za mało, żeby klienci wpadli w wir zakupów. Nie ma się zresztą co dziwić – ilość dostępnych formatów i kanałów promocji skutecznie uodporniła odbiorców na reklamy (AdBlock zainstalowany na ponad połowie polskich komputerów też robi swoje). Od czego zacząć, jeśli życie rzuca kłody pod nogi?

Po pierwsze: określ cel reklamy

Reklamy są jak dobre filmy – tylko te z dobrym scenariuszem mają szansę na sukces (no dobra, Ed Wood był wyjątkiem, ale to tylko potwierdza regułę). Właśnie dlatego kampanię najlepiej jest zacząć od określenia celu. Może to być np. zdobycie nowych leadów sprzedażowych poprzez formularz kontaktowy albo zwiększenie obrotów firmy?. Bez względu na to, co wybierzesz, Twój cel powinien być SMART, czyli:

  • specyficzny (specific) – jasno sprecyzowany, np. „chcę zwiększyć ilość klientów mojej sieci siłowni do końca roku”,
  • mierzalny (measurable) – możliwy do monitorowania, np. „chcę, żeby ilość klientów moich siłowni wzrosła o 30% w stosunku do poprzedniego roku”,
  • osiągalny (achievable) – możliwy do wykonania (bo jeśli np. nie dysponujesz wystarczającą ilością przestrzeni do treningów to zwiększenie ilości klientów siłowni również nie będzie możliwe),
  • istotny (relevant) – mający sens, np. większa ilość klientów przyczyni się do rozwoju moich siłowni”,
  • określony w czasie (time-bound) – mający ustalony termin, np. wspomniany już przez nas koniec roku.

Poza tym, z taką wiedzą będzie Ci łatwiej przejść do kolejnego kroku planowania kampanii. Ruszamy na poszukiwania odbiorców!

Po drugie: znajdź odbiorców kampanii

Wydaje Ci się, że znajdziesz ich w 5 minut? No to usiądź spokojnie i pomyśl jeszcze raz. Może myślimy stereotypowo (robimy to wyłącznie po to, aby zobrazować Ci powagę sytuacji), ale interaktywny spot utrzymany w formie gry zręcznościowej niekoniecznie przekona Twoją babcię do zakupu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie określenie grupy docelowej. Jak to zrobić?

stwórz profil behawioralny swoich konsumentów

Stwórz profil behawioralny swoich konsumentów: to pomoże Ci zrozumieć ich potrzeby zakupowe i lepiej na nie odpowiadać. Możesz np. określić ile mają lat, czym się interesują i jak spędzają wolny czas. Żeby dokładniej zrozumieć, jak to działa, wróćmy do przykładu z siecią siłowni.

W tym przypadku potencjalni klienci dbają o zdrowie i zdrowo się odżywiają, a w wolnych chwilach chodzą m.in. do centrów fitness, sklepów ze slow food i na baseny (jedno wynika z drugiego, prawda?). I do takich osób skieruj swoją reklamę – o tym, jak to działa pisaliśmy już w artykule „Big Data i geotargetowanie reklam: jak wykorzystasz je w swoim biznesie?”, więc teraz po prostu płynnie przejdziemy do kolejnego kroku.

Po trzecie: dopasuj reklamę do grupy docelowej

Bo skoro wiesz już, „po co” i „do kogo” to znaczy, że pora zastanowić się „jak” reklamować. I tutaj masz naprawdę dużo opcji – potwierdza to zresztą nasz dział Performance.

Istnieje wiele rodzajów reklamy online. W samym Google Ads mamy do czynienia z promocją w sieci reklamowej - czyli możemy prezentować kolorowe banery lub sam tekst, którego wygląd (kolor i czcionkę) Google dopasuje do otaczających reklamę artykułów tak, aby wyglądała jak element czytanego tekstu. Możemy też reklamować się w wynikach wyszukiwania, jeśli wiemy, czego szukają w Google nasi potencjalni klienci. Facebook z kolei oferuje swoim użytkownikom reklamy w aktualnościach, wyglądem przypominające posty naszych znajomych, albo reklamę w postaci “karuzeli”. Ta może po prostu wyświetlić katalog produktów lub w ciekawy sposób przeprowadzić użytkownika przez naszą ofertę, dostępne promocje i nasze atuty.

Aleksandra Klimek, Campaign Manager, Cluify

A więc jeśli chcesz zwiększyć ilość klientów w swoich siłowniach, dobrym rozwiązaniem będzie reklama “karuzelowa” na Facebooku. Dzięki temu pokażesz szerzej swoją ofertę i zdecydujesz, które formy zajęć chcesz promować. Równie efektywna będzie też reklama tekstowa w Google Ads skierowana do lokalnych amatorów sportu, albo post sponsorowany z krótkim filmem pokazującym, co potrafią Twoi instruktorzy (w tej branży najważniejsze są przecież doświadczenia).

Podsumowując. Jeśli chcesz być przedsiębiorcą na medal, pora zakasać rękawy, określić na nowo cele Twojej marki i dopasować do nich działania reklamowe. I pewnie na początku będzie ciężko, ale przecież trening czyni mistrza (poza tym, masz do pomocy nasz artykuł). I tak – znów udało się nam nawiązać do sportu.

chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca?

Na czym polega kampania w internecie?
Udostępnij