/ Reklama i marketing

Pechowa 7: błędy marketingowe, przez które możesz stracić klientów

Potrafisz bezbłędnie wskazać cechy skutecznej reklamy, a Twoje grupy docelowe nie mają przed Tobą tajemnic? Gratulacje, znajdujesz się w gronie 82% specjalistów, którzy wierzą w swoją wiedzę i znajomość oczekiwań konsumentów. Niestety, według badań przeprowadzonych przez portal marketingweek.com, tylko 23% Twoich klientów uważa, że masz rację.


Błędne określenie grupy docelowej to jednak kropla w morzu potencjalnych zagrożeń, przez które możesz stracić klientów. Prawdziwe kryzysy rodzą się bowiem z drobnych przeoczeń i pozornie nieważnych decyzji, co mogą potwierdzić choćby twórcy kampanii „POLISH BOY WANTED!” oraz Social Media Managerowie marki Tiger. Porozmawiajmy o nich.

Nieregularne prowadzenie bloga firmowego

Blog firmowy jest miejscem, które klienci odwiedzają w poszukiwaniu rzetelnych informacji o firmie. Z założenia ma on skupiać społeczność związaną z marką, więc każdy Twój wpis precyzyjnie odzwierciedla oczekiwania klientów i większości najpopularniejszych wyszukiwarek. Z czasem zauważasz, że Twoja praca przynosi efekty, a ilość komentarzy przyjęła już trzycyfrową formę i wtedy właśnie stwierdzasz, że ten kanał komunikacji jest na tyle rozwinięty, że możesz chwilowo porzucić go na rzecz rozwijania kolejnego. Gwarantujemy, że bardzo boleśnie odczujesz swoją decyzję.

92% firm pozyskuje klientów za pośrednictwem bloga

Nieregularne prowadzenie bloga firmowego, wstrzymywanie publikacji przez dłuższy czas czy jego zawieszenie będzie kosztowało Cię kilka kryzysów, począwszy od rosnących problemów z SEO, poprzez stopniowe zmniejszenie zaangażowania odbiorców, skończywszy na utracie części klientów, dla których brak nowych wpisów będzie równoznaczny z brakiem nowych produktów w Twojej ofercie.

Niedopasowanie komunikacji do grupy docelowej

Wiesz już, że znajomość grupy docelowej to podstawa skutecznej komunikacji marketingowej. Na podstawie tej wiedzy możesz dowolnie modyfikować styl swoich reklam, ich tematykę, kontekst kulturowy, kanały przekazu i wiele innych elementów, które zapewnią Ci wzrost sprzedaży. Nie bój się więc testować nowych rozwiązań analitycznych i na bieżąco optymalizuj swoje kampanie reklamowe.

Dopasowanie publikowanych treści do specyfiki grupy docelowej jest podstawą skutecznego marketingu. Określając odpowiedni język i kanał komunikacji będziesz w stanie precyzyjnie dotrzeć do swojego odbiorcy i wzbudzić jego zaufanie mówiąc tym samym językiem. A wszyscy wiemy przecież, że zaufanie dzieli tylko krok od sprzedaży.

Brak responsywnej strony

RWD to jeden z najpopularniejszych skrótów ostatnich lat. Oznacza on, że witryna jest dostosowana do wszystkich rodzajów urządzeń, na których może być wyświetlana, a Twój klient nie zrezygnuje z zakupów online ze względu na długo ładujące się grafiki lub nakładające się elementy strony.

Dzięki technologii RWD Twoja strona automatycznie dopasuje się też do wielkości ekranu, na którym zostanie wyświetlona. Co więcej, biorąc pod uwagę statystyki otwarć za pomocą urządzeń mobilnych, które utrzymują się na poziomie 51% (zgodnie z raportem “Mobile, internet i Social Media w Polsce i na świecie” z 2016 roku) i systematycznie rosną jesteśmy pewni, że prędzej czy później Twoja firma będzie zmuszona do zoptymalizowania swojej strony internetowej. Dlaczego więc nie zrobić tego od razu?

Statystyki otwarć reklamy

Usuwanie negatywnych opinii na Facebooku

Sentyment opinii na Twoim fanpage może być powodem do dumy lub przyczyną nieprzespanych nocy. Gratulujemy, jeśli znajdujesz się w grupie szczęśliwych posiadaczy 5 gwiazdek, a negatywne opinie widujesz jedynie u konkurencji. Jeżeli jednak bliżej Ci do kolekcjonera hejtów, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie jesteś sam, a Twoją sytuację można zmienić na wiele sposobów.

Usuwanie komentarzy nie jest jednak jednym z nich. Rozumiemy, że w kryzysowej sytuacji każdy administrator firmowego fanpage chciałby jak najszybciej pozbyć się kłopotliwego komentarza, jednak jego skasowanie jest krótkoterminowym rozwiązaniem. Jedną z funkcjonalności Facebooka jest bowiem informowanie użytkownika o usunięciu napisanego komentarza, wyobraź sobie zatem późniejszą reakcję Twojego klienta.

Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przekierowanie rozmowy z głównej tablicy fanpage do wiadomości prywatnych. Dzięki temu autor negatywnej wiadomości poczuje, że zależy Ci na wyjaśnieniu jego problemu, ale jednocześnie Wasza rozmowa pozostanie ukryta przed oczami postronnych obserwatorów. Możesz również przeprosić autora bezpośrednio pod komentarzem i zapewnić, że dołożysz wszelkich starań, aby jego problem został rozwiązany. I naprawdę go rozwiąż: Facebook to najchętniej i najczęściej wykorzystywane medium kontaktu z marką, co potwierdza badanie „Najlepsze kanały komunikacji 2017” przeprowadzone przez Socialpress.

Niejasne zasady przeprowadzanych akcji promocyjnych

Wszyscy lubią coś wygrywać. Jeśli jednak Twoi klienci nie biorą udziału w konkursach lub nie chcą korzystać z promocji, pora zastanowić się, czy ich zasady są wystarczająco przejrzyste. W tym celu wystarczy kierować się czterema prostymi zasadami:

  1. opisz koncepcję konkursu/promocji i pokaż ją kilku osobom (jeśli nie będą potrafiły w kilku zdaniach streścić Twojej koncepcji to znak, że należy ją zmienić),
  2. regulamin wydarzenia zawsze powinien być sporządzony (lub przynajmniej zweryfikowany) przez prawnika,
  3. przygotowując materiały promocyjne zadbaj o to, aby zamieścić na nich najważniejsze informacje dotyczące konkursu: etapy, termin rozstrzygnięcia, nagrody (dzięki temu nie tylko wyeliminujesz wstępne wątpliwości, ale również zachęcisz klientów do udziału w plebiscycie),
  4. zmniejsz barierę wejścia: im mniej warunków uczestnictwa w promocji, tym lepiej.

Brak zainteresowania publikacjami na temat marki

Wiesz już, że komunikacja z konsumentem jest bardzo ważna. Pozwala budować z nim więź, dowartościować go i pozytywnie nastawić do firmy. Nawet jeśli nie posiadasz oficjalnego konta na Facebooku czy Twitterze, nie znaczy to, że nie powstały tam nieformalne kanały komunikacji Twojej marki, które warto na bieżąco obserwować.

Na rynku istnieje wiele dostępnych narzędzi monitorujących dyskusje na temat marek. Większość z nich wyposażona jest w specjalny moduł informujący o potencjalnych zagrożeniach oraz funkcję regularnego raportowania bieżącego sentymentu dyskusji. Wystarczy tylko wybrać słowa kluczowe związane z firmą i obserwować, kto i w jakim kontekście wypowiada się na jej temat.

Taka forma kontroli to nie tylko najlepszy sposób na profilaktykę kryzysową, ale również okazja do tworzenia kreatywnych reklam i kampanii marketingowych. Kto z nas nie pamięta historii Muharrema z Turcji, który zainspirował markę Samsung do stworzenia specjalnej aplikacji pozwalającej osobom niesłyszącym na korzystanie z telefonu? Twoja firma też tak potrafi!

Nadgorliwość

Zakładamy, że weźmiesz sobie do serca nasze rady. Twój blog firmowy w ciągu kilku miesięcy zapełni się wartościowymi publikacjami, więc połączysz go z nowoczesną stroną internetową, a wszystkie nowe publikacje przekierujesz dodatkowo na fanpage, na którym regularnie będą pojawiały się angażujące konkursy i promocje dla rosnącego grona klientów. Komunikacja Twojej marki stanie się spójna, dopasowana do oczekiwań odbiorców, a Ty w końcu wygospodarujesz kilka minut dziennie na skuteczną analitykę. Świetnie, ale czy pamiętasz przysłowie „co za dużo, to niezdrowo”?

W gąszczu pierwszych sukcesów i pozytywnych komentarzy łatwo o nadgorliwość komunikacyjną, przez którą możesz kiedyś wylądować w folderze ze SPAMem. Zbyt częste przypominanie o sobie sprawi, że klienci poczują przesyt informacjami na temat Twojej marki i zaczną je (w najlepszym przypadku!) ignorować, co sprawi, że Twoje działania komunikacyjne staną się nieopłacalne.

Nie oczekuj jednak, że powiemy Ci za chwilę, jak często kontaktować się z odbiorcami. Twoi klienci mają inne oczekiwania i różnią się od siebie pod wieloma względami. Studenci mogą oczekiwać codziennych przypomnień o aktualnych promocjach, młode matki chętniej będą śledziły Twój fanpage, a ten z kolei prawdopodobnie okaże się nudny dla potencjalnych partnerów biznesowych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki bieżącej kontroli będziesz w stanie samodzielnie ustalić częstotliwość publikacji i znaleźć z czasem złoty środek.

Stwórz swoją pierwszą kampanię reklamową

Pechowa 7: błędy marketingowe, przez które możesz stracić klientów
Udostępnij