/ Sprzedaż

Polskie vs. zagraniczne sklepy meblowe: wiemy, kogo kochają Polacy!

Powiedzieć, że polski rynek meblarski ma się dobrze, to jakby nic nie powiedzieć. Według portalu money.pl nasz kraj zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem wartości sprzedanych elementów wyposażenia, a 90% wyprodukowanych nad Wisłą mebli trafia na zagraniczny rynek. Jak na tym tle wypada sprzedaż w Polsce? Sprawdziliśmy to.


Przeprowadziliśmy analizę* klientów najpopularniejszych sklepów meblowych w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu**. Były to osoby, które:

  • pojawiły się co najmniej w jednym z badanych punktów pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2018,
  • spędziły w wybranym sklepie od 15 minut do 4 godzin***.

Otrzymane w ten sposób wyniki podzieliliśmy na dwie grupy – klientów sklepów z polskim kapitałem i klientów sklepów z zagranicznych kapitałem. Zastanawiasz się czy warto sprzedawać meble w kraju i w jakim mieście najlepiej rozwijać biznes? Czytaj dalej.

Kto mebluje Polskę?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie analizowane miasta, to walkę o konsumentów wygrywają zagraniczne marki. Ich przewaga nie jest duża, ale jeśli pracujesz w branży meblowej to może być dla Ciebie sygnał, że warto bliżej przyjrzeć się tendencjom na rynku lokalnym. A te mogą zaskakiwać.

Różnice w preferencjach zakupowych widać gołym okiem – najbardziej w Poznaniu, gdzie ponad 76% kupujących to klienci zagranicznych sklepów. Niewiele mniejsze dysproporcje możemy zaobserwować w Krakowie – tutaj polskimi meblami interesuje się zaledwie 32% klientów.

Najmniejszą różnicę w preferencjach zakupowych widać we Wrocławiu. Analizowane przez nas punkty znajdują się tam w bliskiej odległości – możemy więc przypuszczać, że lokalizacja sklepu wpływa na zakup w większym stopniu, niż dotychczas sądziliśmy. Zastanawiasz się, jak wygląda popularność polskich marek w pozostałych miastach? Sprawdź poniżej i wykorzystaj naszą analitykę w swoim biznesie.

gdzie polacy kupują meble

* Dane zbierane na nasze potrzeby pochodziły z urządzeń mobilnych użytkowników, a dzięki kodowi SDK Cluify zainstalowanemu w określonych aplikacjach mobilnych (na podstawie zgody użytkowników), możliwe było pobieranie danych w postaci tzw. advertising id (Ad-ID) oraz informacji o sieciach Wi-Fi, znajdujących się w pobliżu urządzenia mobilnego.

** W każdym z tych miast znajduje się co najmniej jeden sklep wybranych przez nas sieci.

*** Za godziny działania sklepów przyjęliśmy 10:00-20:00.

chcesz przejąć klientów konkurencji

Polskie vs. zagraniczne sklepy meblowe: wiemy, kogo kochają Polacy!
Udostępnij