/ Pozyskiwanie klientów

Poznaj metody pozyskiwania klientów w branży FMCG

To zabawne, kiedy ktoś mówi, że produkty FMCG sprzedają się same. Konkurencja jest przecież ogromna, klienci wymagający, a pojęcie lojalności wobec marki powoli traci na wartości. Jeżeli zależy Ci na tym, aby utrzymać się na rynku, koniecznie zadbaj o takie drobiazgi, jak SEO, reklama, wizerunek i… bonusy. Za chwilę dowiesz się, co mamy na myśli.


Pozycjonowanie

80% klientów dokonuje zakupu na podstawie poleceń Google. Nic dziwnego, że w ciągu ostatnich 2 lat wyszukiwarka zanotowała prawie 100% (!) wzrost ilości zapytań pokroju „najlepsza marka … to” – to dowód na to, aby jeszcze dziś przyjrzeć się swojej stronie pod kątem pozycjonowania. Propozycje darmowych narzędzi, które Ci w tym pomogą znajdziesz w naszym artykule „5 narzędzi content marketingowych, które zechcesz pokazać dziś swojemu szefowi”. A my przechodzimy dalej.

80% klientów dokonuje zakupu na podstawie poleceń Google

Reklama

SEO to już właściwie standard, ale jeśli zależy Ci na szybkim pozyskaniu klientów, zaprzyjaźnij się z reklamą internetową. Najlepiej taką, która dotrze do tych najbardziej zainteresowanych. W tej sytuacji świetnie spisuje się targetowanie w oparciu o odwiedzone miejsca. Dlaczego?

Punkty, w których przebywają potencjalni klienci wiele mówią o ich preferencjach zakupowych (np. jeśli często chodzisz na siłownię to znaczy, że może zainteresować Cię oferta sklepów sportowych). Poza tym, w ten sposób możesz trafić do grup, których nie znajdziesz online – klientów konkurencji i osób przebywających w pobliżu Twojego sklepu. W naszym archiwum znajdziesz porady na temat efektywnych kampanii internetowych realizowanych przy wykorzystaniu tego modelu targetowania.

Tylko czy reklama wystarczy, aby osiągnąć sukces?

Wizerunek

I tak i nie – każdy nas w chwili słabości kupił coś wyłącznie ze względu na agresywną kampanię promocyjną. Ale z drugiej strony, w długofalowej perspektywie, Twojego klienta zatrzymać może tylko produkt, dlatego warto budować jego pozytywny wizerunek.

Twojego klienta zatrzymać może tylko produkt

Jest na to wiele sposobów, m.in. angażowanie się w ochronę środowiska, patronaty, zaprojektowanie strony internetowej zgodnie z zasadami User Experience – właściwie to ogranicza Cię Twoja wyobraźnie i budżet (ok, niekoniecznie w tej kolejności). Najważniejsze jednak, żeby dopasować działania do charakteru produktu. A o tym przeczytasz m.in. w artykule „Jak skutecznie przygotować materiały do swojej kampanii?”.

Bonusy

Na koniec zostawiliśmy coś, co błyskawicznie napędza sprzedaż we wszystkich branżach (nawet tych z pozoru “trudnych”), czyli gratisach. Mogłoby się wydawać, że to tani chwyt marketingowy. Że psuje wizerunek produktu. Że nie działa na wybrednych klientów. Że… Można wymieniać godzinami. A tymczasem, zgodnie z regułą wzajemności, propozycja obdarowania klienta motywuje go do tego, aby zakupić produkt. Dlaczego? Dlatego, że nauczono nas, aby dawać coś w zamian za prezent. I działa to właściwie w każdej branży, nie tylko FMCG.

Uprzedzając ewentualne pytania, istnieje wiele innych metod na pozyskiwanie klientów. Pewnie opowiemy o nich w przyszłości – ważne informacje trzeba przecież rozsądnie dawkować. A niecierpliwych zapraszamy do Cluify.

Załóż bezpłatne konto

Poznaj metody pozyskiwania klientów w branży FMCG
Udostępnij