/ Reklama i marketing

Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

Nawet, jeśli nie czujesz jeszcze unoszącego się w powietrzu zapachu zwęglonej kiełbaski z grilla to możesz mieć pewność, że Twoi klienci od kilku tygodni przygotowują się do majówki. Zanim utkniesz w kilkukilometrowym korku gdzieś w drodze do Chałup przeczytaj, jak odnaleźć się w urlopowej rzeczywistości i skutecznie kierować reklamy do turystów.


Raport opublikowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki mówi, że w pierwszym kwartale 2017 roku Polacy odbyli 18,7 mln podróży krajowych. W tym samym czasie Polskę odwiedziło około 8 mln zagranicznych turystów. To dla Ciebie bardzo atrakcyjne grupy docelowe – przecież wiesz, jak na wakacjach podchodzi się do wydatków (wiemy, że masz co najmniej 3 chińskie magnesy na lodówkę z Zakopanego). Dlatego zadbaj o swój biznes i przygotuj się na turystów, zwłaszcza jeśli świadczysz usługi w popularnych ośrodkach urlopowych. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem dobrze prosperującej restauracji z lokalnymi produktami, czy prowadzisz regionalne muzeum lub Centrum Informacji Turystycznej, możesz docierać do potencjalnych klientów na każdym etapie ich podróży. Nie wierzysz? Przeczytaj.

Na lotnisku i w okolicy dworca

Według danych, które przedstawił Nielsen w swoim raporcie „Young and ready to travel (and shop) 2017”, w ciągu kilku pierwszych dni spędzonych w podróży turyści wykazują zwiększoną podatność na przekaz reklamowy. Chcesz wykorzystać ten czas na przyciągnięcie ich do Twojego punktu stacjonarnego? Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku reklamy mobilne – bo słowo-klucz w przypadku branży turystycznej to “ruch”. Nie ma tu miejsca na ciężkie laptopy i domowe komputery.

Kiedy turyści są najbardziej podatni na reklamy

Właśnie dlatego w przypadku turystyki najlepiej sprawdzi się targetowanie na podstawie odwiedzonych miejsc – lotnisk (zwłaszcza, jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem sklepu wolnocłowego!), dworców i postojów taksówek. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tych lokalizacjach masz największą szansę na to, aby trafić na urlopowiczów (bo przecież kto przesiaduje na dworcu, jeśli nie musi?). A to oznacza, że chętnie skorzystają z Twojej oferty.

Na miejscu

Poszukiwanie klientów w hali przylotów to dopiero początek. Kolejny krok to kierowanie reklam do osób, które w wybranym przedziale czasowym pojawiły się w okolicy najpopularniejszych obiektów turystycznych (np. muzeów, pomników oraz hosteli). Załóżmy, że prowadzisz galerię sztuki – pewnie chcesz, żeby Twój najnowszy wernisaż odwiedzili ludzie, którzy byli w muzeum sztuki nowoczesnej.

Albo chcesz przyciągnąć odwiedzających do Muzeum Narodowego w Warszawie – w tym przypadku najbardziej zainteresowaną grupą docelową będą osoby, które odwiedziły w ostatnim czasie okoliczne atrakcje, np. Muzeum w Parku Łazienkowskim i Zamek Królewski. A jeśli jesteś właścicielem ekskluzywnej restauracji lub centrum biznesowego, możesz w ten sam sposób przygotować spersonalizowaną reklamę zachęcającą do skorzystania z Twoich usług osoby, które w wybranym przedziale czasowym przebywają w największych hotelach lub na konferencjach (a więc z dużym prawdopodobieństwem są właśnie w trakcie podróży służbowej).

Oczekiwania konsumentów

W świecie, w którym przeciętny człowiek styka się każdego dnia z kilkudziesięcioma tysiącami przekazów marketingowych umiejętne dopasowanie treści do odbiorcy jest najważniejszym składnikiem przepisu na skuteczne pozyskiwanie klientów. Tym bardziej, że już 71% konsumentów oczekuje od marki, że ta dostosuje swój przekaz do ich oczekiwań i potrzeb.

Po powrocie

Marketing w branży turystycznej nie kończy się razem z urlopem Twojego klienta. Możesz przecież zachęcić go do ponownej podróży poprzez personalizowaną kampanię reklamową na Facebooku. Albo poprosić o ocenę usługi w serwisach turystycznych. Lub jeszcze bardziej zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki za pomocą szeroko zakrojonej akcji promocyjnej (kojarzysz spot “27 reasons you should never visit Poland”? – właśnie o coś takiego nam chodzi!).

Możesz też przyciągnąć nowych fanów w mediach społecznościowych – do wyboru masz posty sponsorowane, reklamy na stronie głównej i w Messengerze, GIFy, filmy, karuzele reklamowe... Naprawdę jest w czym wybierać. No i pamiętaj, że największą siłą tej branży jest jej nieodłączny związek z emocjami – wykorzystaj to!

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca?

Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej
Udostępnij