/ Historie sukcesów

To już oficjalne – Cluify radzi sobie w branży motoryzacyjnej

Niedawno zakończyliśmy kampanię dla jednego z największych dystrybutorów produktów samochodowych i wiemy jedno – kampanie reklamowe targetowane w oparciu o odwiedzone miejsca osiągają w branży motoryzacyjnej spektakularne efekty. Poniżej dowód.


Cel: pozyskanie ruchu

Branża motoryzacyjna jest wyjątkowa – rynek jest mocno nasycony, a klienci wiedzą dokładnie, czego oczekują i gdzie tego szukać. Odpowiedzią na te wyzwania jest targetowanie offline, które przekłada się bezpośrednio na konwersję w punktach stacjonarnych. Właśnie dlatego, planując kampanię reklamową skupiliśmy się na zwiększeniu ruchu w wybranym salonie we Wrocławiu.

Odbiorcy: klienci konkurencji

Kampania dotyczyła specyficznej oferty, która uwzględniała jazdę próbną motocyklami dostępnymi w salonie. Chcąc zyskać pewność, że trafimy z przekazem do osób najbardziej zainteresowanych, zdecydowaliśmy się wybrać odbiorców według klucza związanego z ich stylem życia. W efekcie skierowaliśmy kampanię do:

  • klientów konkurencji o podobnym profilu sprzedażowym,
  • osób odwiedzających studia crossfit, salony tatuażu, barber shopy i ekskluzywne restauracje we Wrocławiu.

W ten sposób skompletowaliśmy grupę docelową licząca 32 500 osób zainteresowanych ofertą sklepu. W przypadku targetowania w oparciu o deklaracje online nie mielibyśmy takiej możliwości.

Przebieg kampanii: kilka formatów reklamowych

Trwająca miesiąc kampania wyświetlana była na urządzeniach mobilnych w największej sieci reklamowej na świecie – Google Display Network. Aby skutecznie dotrzeć do wszystkich klientów, kreacja obejmowała kilka formatów. Były to:

  • banery statyczne,
  • reklamy elastyczne,
  • reklamy tekstowe.

Każda z nich prowadziła na stronę z ofertą jazdy próbnej na motocyklach z oferty sklepu. W ten sposób udało się nam skrócić drogę dotarcia do wybranych produktów. Co jeszcze osiągnęliśmy?

Wyniki kampanii: 105% wzrost ruchu w salonie

Podczas kampanii w salonie stacjonarnym pojawiło się 271 osób – oznacza to aż 105% wzrost ruchu w porównaniu do podobnego okresu przed startem działań promocyjnych. Najważniejsze jednak, że 203 z nich stanowili klienci, którzy mieli wcześniej kontakt z reklamą. A co z ruchem online?

Nasze reklamy wyświetliły się 2 281 869 razy uzyskując 10 504 kliknięć. Duże zainteresowanie, jakim cieszyła się kreacja znalazło odzwierciedlenie w zwiększonym ruchu na stronie docelowej.

Wyniki kampanii reklamowej to zasługa codziennej optymalizacji. Każdego dnia analizowaliśmy rezultaty z ostatnich 24 godzin, aby na bieżąco wykluczać z kampanii najsłabiej konwertujące miejsca. Dzięki temu finalnie trafiliśmy do precyzyjnie dobranej grupy potencjalnych klientów.

Klaudia Pelc, Junior Customer Service Specialist, Cluify

Efekty kampanii reklamowej

Załóż bezpłatne konto

To już oficjalne – Cluify radzi sobie w branży motoryzacyjnej
Udostępnij