/ Sprzedaż

Ukontentuj klienta: jak tworzyć opisy, które sprzedają?

“Nasza bandana obudzi w Tobie wewnętrznego myśliwego, spełniając jednocześnie wszystkie podstawowe funkcje bawełnianej chusty: przefiltruje wodę z rzeki, osuszy przemoczony śpiwór i ochroni twarz przed burzą piaskową. Gwarantujemy, że to maleństwo stanie się nieodłącznym towarzyszem Twoich podróży - bez względu na to, czy ruszysz do dżungli, czy w miasto.”.


Powyższy fragment pochodzi z oferty sklepu bushmarts.com i jest najlepszym dowodem na to, że dobry opis produktu w e-commerce nie polega wyłącznie na wypunktowaniu jego najważniejszych cech. Jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi i wyróżnienie Twojej oferty na tle tysięcy podobnych, które Google podsuwa klientom każdego dnia. Chcesz dowiedzieć się, jak utwierdzić odbiorców w przekonaniu, że zamówienie Twojego produktu było najlepszym wyborem, jakiego mogli dokonać? Pozwól, że zdradzimy Ci tajemnicę opisów, które sprzedają.

Jak pisać żeby sprzedawać?

W 1963 roku David Oglivy, legenda branży reklamowej, opublikował listę 20 słów, które sprzedają. Na jej szczycie znalazły się m.in. „teraz”, „przedstawia”, „rewolucyjne”, „szybko” i „więcej”. Mimo upływu lat, dokument nie traci na aktualności – spróbuj przemycić jego elementy w opisach produktowych. O czym jeszcze pamiętać?

Poznaj swoich odbiorców

Znajomość grupy docelowej to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie marketingu. Wiedząc, do kogo piszesz możesz dostosować język i ton komunikacji, zmniejszając dystans pomiędzy Twoją marką, a klientem i zyskując jego sympatię. A sympatia prowadzi do sprzedaży, co potwierdzają wyniki badań opublikowane w 1984 roku przez Roberta B. Cialdini (równie aktualne, co lista Davida Oglivy!).

Słowa, które sprzedają

Opowiedz historię

Dawno temu, w świecie bez telewizji i internetu pojawił się “The Furrow” - czasopismo, które stało się legendą. Katalog marki John Deere odmienił na zawsze oblicze reklamy, a jego narracja osadzająca produkty w kontekście historii prawdziwych użytkowników zapoczątkowała zupełnie nową epokę w marketingu - erę storytellingu.

Dziś opowiadanie historii powiązanych ze światem produktów jest jednym z ulubionych narzędzi marketingowych w e-commerce – opierają się na nim kampanie zarówno największych marek (allegro.pl, reserved.pl oraz dollarshaveclub.com) jak i tych mniej znanych (m.in. ministerstwodobregomydla.pl i bittersweetparis.com). Dlaczego klienci tak bardzo lubią opowieści?

Wplatanie produktów w emocjonalne historie ich użytkowników angażuje wyobraźnię. Odbiorca wchodzi w świat marki - oparty na podobnych wartościach, ale mimo to dużo bardziej ekscytujący. Storytelling nie sprzedaje produktu, ale projektuje wokół niego emocje, które klient może przeżyć decydując się na zakup. Daje to podstawę do zbudowania silnej więzi z konsumentem i wyróżnia produkt spośród konkurencji. W efekcie na dłużej zapisuje się on w świadomości odbiorców, zwiększając szanse na sprzedaż.

Zanim stworzysz swoją pierwszą opowieść o marce zastanów się, jakie wartości chcesz przekazać i do kogo mówić. Elementy Twojej historii będą pojawiały się we wszystkich materiałach (również produktowych), warto więc poświęcić jej trochę czasu.

Opowieścią można się dzielić. Przy stałej i niesłabnącej popularności social mediów jest to też okazja do osiągnięcia jeszcze większych zasięgów i dotarcie do większej grupy odbiorców, dzięki temu, że zaczną się nią dzielić.

nowymarketing.pl, 2018

Opisz produkt najdokładniej, jak możesz

Prawdopodobnie jedyną (dla wielu klientów nieakceptowalną) wadą e-commerce jest brak możliwości sprawdzenia oferty przed zakupem. Zakupy internetowe pozbawiają konsumentów możliwości bezpośredniej weryfikacji, czy produkt spełnia ich oczekiwania, dlatego Twoje opisy powinny być maksymalnie obrazowe. Im dokładniej opiszesz swoją ofertę, tym większa szansa na zakup. O czym pamiętać?

Sprzedając ubrania i obuwie, uwzględnij ich dokładne wymiary oraz informację na temat materiałów, z jakich są wykonane (wliczając w to również dane dotyczące prania i konserwacji). Jeśli Twoja oferta obejmuje biżuterię, pamiętaj też o tym, aby uwzględnić certyfikaty jakości oraz informacje na temat ewentualnych alergenów.

Opisy w internecie

Nieco inaczej wygląda kwestia opisów w przypadku produktów wielkogabarytowych, jak meble lub agd. W tym przypadku, oprócz dokładnych wymiarów (i ewentualnej opcji przygotowania produktu według specyfikacji dostarczonych przez klienta) warto dodać również szczegółowe parametry techniczne oraz dane dotyczące gwarancji i sposobu odbioru. Dzięki temu odbiorca otrzyma pełną listę odpowiedzi na najważniejsze pytania, co przyspieszy proces zakupowy.

Testuj rozwiązania

Nie każda branża wymaga szczegółowych opisów produktowych. Trudno wyobrazić sobie kreatywne treści wplecione w spis funkcjonalności urządzeń medycznych lub akcesoriów budowlanych (tym bardziej, że przesadnie rozbudowany storytelling może dodatkowo odwrócić uwagę od produktu). Testowanie zróżnicowanych formatów, objętości i słów kluczowych pomoże Ci w optymalizacji treści pod kątem oczekiwań Twoich klientów.

Dzięki stałemu monitoringowi konwersji zweryfikujesz również, jaka forma komunikacji sprawdza się w przypadku Twojej branży. Nie bój się nowych rozwiązań i eksperymentów – tylko w ten sposób możesz stworzyć e-sklep, który będzie przyciągał nowych klientów. Zaczynamy?

Stwórz swoją pierwszą kampanię reklamową

Ukontentuj klienta: jak tworzyć opisy, które sprzedają?
Udostępnij