/ Pozyskiwanie klientów

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twój e-sklep przyciągał klientów

Czy zastanawiało Cię kiedyś, skąd w Twoim sklepie tak wiele porzuconych koszyków? Dlaczego mimo starań i ciągłego rozwoju portfolio produktowego, klienci nie wracają tak często jak chcesz? My też o tym myśleliśmy i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - wystarczy, że weźmiesz sobie do serca 3 proste rady, a wizyta w Twoim e-sklepie będzie kończyć się zakupem.


Zachęcaj i polecaj

Wyobraź sobie sytuację, w której Twój klient przez kilkanaście minut filtruje parametry wymarzonego produktu wyłącznie po to, aby tuż przed kliknięciem “kupuję”, dowiedzieć się , że jest on niedostępny. W takiej sytuacji klient ma prawo być sfrustrowany i trudno się dziwić, że opuszcza sklep w nie najlepszym humorze. Co ważne, odstąpienie od zakupu w e-sklepie jest dużo łatwiejsze, niż rezygnacja w punkcie stacjonarnym, dlatego właściciel e-commerce musi być uważny i świadomy zagrożeń.

Tyle teorii. Ale co faktycznie zrobić żeby doprowadzić do zakupu?

  • Zaproponuj podobną ofertę – ile razy widziałeś w e-sklepie hasło “klienci, którzy kupili X, wybrali jeszcze Y”? To sprawdzona taktyka. Jest spora szansa, że inni wybiorą produkty dopasowane stylem, ceną, czy parametrami technicznymi do tego, który właśnie ogląda potencjalny nabywca. Poza tym, kto nie lubi kupować “z polecenia”,
  • przedstaw listę najchętniej kupowanych produktów w kategorii – w ten sposób z jednej strony, pochwalisz się asortymentem, z drugiej pokażesz po raz kolejny co wybierają inni. To nie domysły, według badań aż 72% konsumentów podejmuje decyzje zakupowe pod wpływem opinii (popularność często utożsamiana jest z niezawodnością),
  • obiecaj, że poinformujesz klienta jeśli produkt znów pojawi się w magazynie – na stronie z ofertą dodaj formularz, w którym będzie mógł zostawić swój adres mailowy (jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sprzedaż, uwzględnij w wiadomości dodatkowy rabat).

72% konsumentów podejmuje decyzje zakupowe pod wpływem chwili

Jeśli nie chcesz zniknąć z wyszukiwarek zapamiętaj, że brak produktu nie powinien być przyczyną wyłączenia go z oferty. Wszystkie zapisane informacje i parametry zawierają słowa kluczowe, których usunięcie może negatywnie wpłynąć na pozycję w Google.

Mów obrazem, dbaj o szczegóły

Żyjemy w świecie, w którym 65% społeczeństwa to wzrokowcy, a 90% informacji docierających do mózgu stanowią dane wizualne. Dlatego dbałość o estetykę może okazać się twoim “być” albo “nie być”. Najpierw zwróć uwagę na 2 kluczowe rzeczy - wygląd Twojej witryny i zdjęcia.

Zacznij od odpowiedzi na pytanie: jaki jest mój sklep? Ekskluzywny, krzykliwy, zachowawczy, spokojny, dla młodzieży, a może dla osób starszych? Odpowiedziałeś? Dobrze. Teraz pamiętaj, że ten charakter musisz odzwierciedlić w wyglądzie strony, a raz przyjętą estetykę stosować z bezwzględną konsekwencją. “Pierwszy rzut oka” może zakotwiczyć Twój biznes w pamięci klienta i zachęcić go do cyklicznych odwiedzin.

90% informacji docierających do mózgu to dane wizualne

Teraz czas na zdjęcia. Zasada jest ta sama - określ jaki jest Twój sklep i się tego trzymaj. Ale jest jeszcze coś. Pamiętasz historię biało-złotej sukienki, która okazała się być czarno-niebieska? Taka wpadka może przekreślić Twój sklep nie tylko w oczach jednego klienta, ale też jego znajomych (polecanie działa w dwie strony!). Możesz tego uniknąć - upewnij się, że Twoje zdjęcia produktowe w jak największym stopniu odzwierciedlają rzeczywistość i pozwalają dokładnie przyjrzeć się szczegółom. Zainwestuj w aparat i oświetlenie, może przyda się też kilka teł. Po chwili zauważysz, że zdjęcia podkreślają unikalny charakter Twojej strony.

Upraszczaj

Jeden zadowolony Klient przyprowadzi do Ciebie czterech kolejnych Klientów. A jeden niezadowolony - zniechęci do ciebie dziewięciu ludzi.

Piotr R. Michalak, 2008

W tradycyjnym modelu sprzedaży priorytetem jest jedno – zadowolenie konsumentów. W e-commerce chodzi o więcej – szybkie i wygodne transakcje. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez portal emarketing.pl. Wynika z nich, że 58% klientów odwiedza sklepy online wyłącznie dlatego, że to uproszczona alternatywa dla tradycyjnych zakupów. Ale na czym właściwie polega prostota w e-commerce?

Portal nowymarketing.pl definiuje ją jako „trzy kliknięcia dzielące klienta od trafienia na stronę do finalizacji zakupu”. Mówiąc prościej, chodzi o to, aby zmniejszyć ilość zakładek i innych elementów, które utrudniają poruszanie się po sklepie (np. pop-upy i bannery reklamowe). Taki minimalistyczny layout porządkuje pasek nawigacyjny i jasno wskazuje hierarchię produktów (od najszerszej kategorii to najbardziej szczegółowej). Poza tym, detale zawsze możesz przedstawiać w personalizowanych reklamach, ale o nich opowiemy później.

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca?

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twój e-sklep przyciągał klientów
Udostępnij